Servet Birikimi: Adım Adım Kılavuz

Servet Birikimi

Çeşitli TV şovlarında cömert harcama çılgınlıkları ve apartman turları gördüyseniz, muhtemelen bazı insanların ne kadar zengin olduğuna dair bir kıskançlık duymuşsunuzdur. Ben olduğumu biliyorum. Sonuçta çoğumuz zengin olmak istiyoruz.

Ama nasıl zenginlik yaratırsınız? Servet birikimi sadece zenginler ve ünlüler için mi? Bir şey değil! Bazıları zenginlik içinde doğarken, diğerleri servetlerini biriktirmek için uzun zaman harcadılar ve bu göründüğü kadar zor değil. Aslında, dünyanın en zengin insanlarının% 68’i “kendi kendine yetiyor”.

Servet birikimi nedir?

Servet birikimi, zaman içinde net değerinizi ve servetinizi oluşturmaktır. Pazarlama araştırma şirketi Phoenix Marketing International tarafından 2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre, ABD, 7.7 milyon hanenin en az bir milyon varlığa sahip olduğu dünyanın en zengin insanlarından bazılarına sahip.

Ancak zenginlik oluşturmak bir gecede gerçekleşmez. Hızlı zengin olma planı diye bir şey yoktur. Bunlar tam da bu – planlar ve genellikle zor kazandığınız parayı almak için dolandırıcılık yapar. Zengin olan 7 milyon haneden biri olmak istiyorsanız, servetinizi biriktirmek için adımlar atmanız gerekir.

Servet birikimi neden önemlidir?

Zenginlik biriktirmenin iyi bir fikir olmasının birçok nedeni vardır. Servet sahibi olmak, emekliliğinizi artırmanıza ve nesiller boyu devredilebilecek varlıklar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca her ay faturalarınızı nasıl ödeyeceğiniz konusunda sürekli strese girmenize gerek olmadığı için zihinsel olarak da faydalıdır.

Hayalinizdeki evi satın almak veya bir yıl boyunca dünya turuna çıkmak, hedefleriniz için çalışabilirsiniz. Ne kadar çok servet biriktirirseniz, hayatta daha büyük şeyler planlamak o kadar kolay olur.

Zengin olmak istiyorsanız, nasıl zenginlik yaratacağınızı öğrenmeniz gerekir.

Servet birikimine yönelik temel adımlar

1. Bir bütçe oluşturun

Ne kadar harcadığınıza ve nerede harcadığınıza bakarak başlayın. Kesebileceğiniz harcamalar var mı? 50/30/20 gibi bir bütçe kullanmayı deneyin.

Harcamalarınızın% 50’sinin kira ve kamu hizmetleri gibi şeylere gittiği yer,% 30’u eğlence gibi istediğiniz şeyler için ve% 20’si tasarruf ve borcu ödemeye gidiyor. Temel bilgilerinizin ele alındığından emin olmanın kolay bir yoludur ve aynı zamanda arada bir dışarıda bir gecenin tadını çıkarmanıza da olanak tanır.

2. Yüksek faizli borcu ödeyin

Çok fazla borcunuz varsa, ilk önceliklerinizden biri, özellikle de çok fazla ilgisi varsa, borcunuzu ödemek olmalıdır. Kredi kartı borcu veya maaş günü kredileri gibi şeyler en kısa sürede ödenmelidir! Bir bütçe belirledikten ve bazı fonları nerede serbest bırakabileceğinizi anladıktan sonra, bu parayı borcunuza yatırın.

Borcunuzu ödeyerek, kendinize yatırım yapıyorsunuz ve servetinizi biriktirmek için gelecekteki gelirinizi serbest bırakıyorsunuz.

3. Bir acil durum fonu oluşturun

Bir bütçe oluşturup yüksek faizli borcunuzu ödediğinizde, acil durum fonu kurma zamanı. Acil durum fonu, banka hesabınıza girebilecek beklenmedik yaşam olayları içindir. Hiç kimse arabasındaki frenleri değiştirmek için para ödemek zorunda kalmaktan hoşlanmaz, ancak maalesef bunlar en iyimizin bile başına gelir.

Bu beklenmedik olayların zor kazandığınız parayı harcamamasını sağlamanın en iyi yolu, gerçekleşmeden önce hazırlanmaktır. Acil durum fonu oluşturmak işte budur – sadece beklenmedik şeyler için birikim yapmak.

4. Daha fazla para kazanın

Servet yaratmak istiyorsanız, daha fazla kazanmanız gerekir. Düşündüğünüzden daha fazla kazanmanın daha fazla yolu var. En bariz olanı işte zam istemek veya daha yüksek maaşlı bir işe geçmektir. Ancak daha fazla para kazanmanın bir başka basit yolu, evcil hayvan bakma, Etsy’de eşya satmak veya eski kıyafetlerinizi Vinted gibi yerlerde satmak gibi bir veya iki yan işte çalışmaktır.

5. Yatırım

Para kazandıktan sonra, o paranın sizin için çalışmasını sağlayın! Bunu yatırım yaparak yapabilirsiniz.

Borsaya yatırım yapmak en iyi bilinen yatırım şekli olsa da, varlık biriktirmenin başka yolları da vardır. Gayrimenkule yatırım yapabilir, bir IRA kurabilir ve işte aldığınız tüm 401 (k) eşleşmeleri maksimize edebilirsiniz.

Yatırım dünyası karmaşık olabilir, araştırmanız da öyle. En iyisi, basit başlamaktır. Yatırımlarınızı risk toleransınız, yaşınız ve finansal hedefleriniz gibi faktörlere göre seçilen bir borsa yatırım fonları portföyüne otomatikleştiren bir Robo-danışman aracılığıyla yatırım yaparak küçük başlayabilirsiniz.

6. Doğru sigortaya sahip olun

Büyük miktarda varlığa sahip olduğunuzda, elde etmek için çok çalıştığınız şeyi korumak için sigorta yaptırmalısınız. İhtiyaç duyacağınız sigorta türü, varlığın ne olduğuna bağlı olacaktır.

Örneğin, bir eviniz varsa, ev sigortasına ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca, tıbbi faturaların mali zorluklarına karşı sizi korumak için siz ve aileniz için iyi bir sağlık sigortası poliçesi edinmelisiniz. Ayrıca, ölümünüz halinde ailenizi maddi olarak korumaya yardımcı olabilecek bir hayat sigortası da yaptırabilirsiniz.

7. Bir vasiyet ve emlak planınız olsun

Son olarak, zor kazandığınız servetinizin gittikten sonra nereye gitmesini istediğinizi bilmek önemlidir. Eğlenceli bir konu olmasa da, bir vasiyet ve mülk planına sahip olmak, ailenizin siz gittikten sonra zor bir zamanda yolunuzu bulmasına yardımcı olabilir.

Bir vasiyetname ile, mal varlığınızı kimin alacağını belirleyebilirken, bir mülk planı daha fazla ayrıntıya girer ve emlak vergileri ödemek veya çocuklarınız varsa bir vasi belirlemek gibi şeyleri kapsar.

Servet biriktirmeye nasıl başlanır

Servet yaratmak istiyorsanız, harcama alışkanlıklarınıza bir göz atın. 50/30/20 kuralını kullanarak bir bütçe oluşturun. Yüksek faizli borcu ödemek, biriktirmek, yatırım yapmak ve fonlarınızı çeşitlendirmek gibi paranızı akıllıca yatırmanın yollarına bakın. Temel olarak, paranızın sizin için çalıştığından emin olmak istersiniz.

En önemlisi, finansal hedeflerinize ulaşmak için bu adımları sizin için iyi çalışan bir finansal planda birleştirmekle ilgilidir.

Yorum yapın