İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Para Hedeflerinize Ulaşmak için Bu 6 Hatadan Kaçının

Finansal hedeflerinize ulaşın

Para hedeflerinizi belirlemek için zaman ayırdınız. Peki bunları başarma yolunda olduğunuzdan nasıl emin olabilirsiniz?

Milyonlarca insanın para hedeflerine asla ulaşamamasının nedeni bu şeylerdir. Ve bu nedenle, kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için ne pahasına olursa olsun kaçınmanız gereken bazı kritik hataları paylaşmak istiyorum.

Neden? Bunların farkında olmak, aynı hataları yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Hedeflerinize ulaşmanıza neden OLMAYAN şeylerin farkında olmanız önemlidir.

Bunlardan bir veya daha fazlasından suçluysanız endişelenmeyin. Ayrıca başarı için yolunuza devam etmenizi sağlayacak kolay düzeltmeleri de paylaşıyorum. Öyleyse başlayalım.

Para hedeflerinize ulaşmak için kaçınmanız gereken hatalar

Hedef belirlemekten kaçınmak için yapılan hatalar söz konusu olduğunda, işte pek çok insanın suçlu olduğu altı ana hata var. Ne olduklarını bilmek ve hayatınızı nasıl etkilediklerini tespit edebilmek önemli bir ilk adımdır.

1. Küçük hedefleri görmezden gelmek

Haftada 10 ABD doları tasarruf etmeyi veya bu ay kredi kartınıza 50 ABD doları ödemenin, takip etmeye değmeyen bir artış olduğunu mu düşünüyorsunuz? Bu küçük hedefler ne kadar küçük görünse de önemlidirler, o yüzden onları yapın, izleyin ve onları başardığınızda kutlayın. Zaman içinde büyük ilerleme sağlayabilirler. Aşağıda, yararlanabileceğiniz bazı finansal hedefler (ve bunları nasıl belirleyeceğiniz) verilmiştir.

2. Yalnızca uzun vadeli hedeflere odaklanmak

Evet! Bunu doğru okudunuz. Uzun vadeli hedeflere sahip olmak, büyük resminizi tanımlamak için çok önemlidir. Bununla birlikte, bu hedefleri günlük, haftalık veya üç aylık olarak takip ettiğiniz daha küçük parçalara ayırmazsanız, bunalmak kolaydır. Sonuç olarak, hiç ilerleme kaydetmediğinizi hissedeceksiniz.

3. Sorumluluk eksikliği

Kişisel sorumluluğunuz olmadığında, sizi motive edecek, size hatırlatacak veya başarmaya çalıştığınız şeye odaklanmanızı sağlayacak kimse yoktur. Sonuç olarak, kayıtsız kalmaya, işleri ertelemeye ve kendinizi işleri “daha sonra” ya da daha da kötüsü halletme durumunda bulmaya başlayabilir, kendinize bunu yapamayacağınızı söyleyebilirsiniz. Gerekirse etki çemberinizi ayarlamanız ve ihtiyacınız olan sorumluluğu almanız önemlidir.

4. Hedeflerinizi kontrol etmemek

İzlemediklerinizle nasıl ilerleme kaydedersiniz? Hedeflerinizi kontrol etmek bir zorunluluktur. Hedeflerinizi kontrol etmek için bir program oluşturmak kadar basit olabilir. Bunu yapmanın harika bir yolu, telefonunuzun takvimini veya fiziksel bir planlayıcısını kullanmaktır.

5. İlerlemenizi reddetmek

İlerlemenizin küçük olması, buna değmeyeceği anlamına gelmez. Ne kadar büyük veya küçük olursa olsun tüm zaferleri kutlayın. Yaptığınız her şey büyük adımlarla sonuçlanmayacak, ancak birinci noktada olduğu gibi, hepsi bir araya geliyor.

6. Kaydıktan sonra ayağa kalkmamak

Bir hata yaptın diye bir duruma razı olmayın, fazla harcanmış, veya sahip olmaman gereken bir şey satın aldım. Kaymalar olacak. Hatanızı veya hatanızı tanımak için kendinize lütuf verin, nedeninizi hatırlayın ve işe dönün!

Para hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için ipuçları

Hiç kimse mükemmel değildir ve hatalar olur. Neyse ki, zihniyetinizi değiştirmek ve finansal yolculuğunuza devam etmek çok kolay. Şimdi, mali durumunuzla başarılı olmanızı ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak için bugün yapabileceğiniz şeyler.

1. Konfor bölgenizin dışına çıkın

Konfor bölgeleri iğrençtir, sizi sıkışıp bırakır ve sizi hiçbir yere götürmez – kendi paranızı yok edin ve para hedeflerinize ulaşmak için sonuna kadar dışarı çıkın! Evet, ilk başta bundan nefret edebilirsiniz ama sonuç buna değecek!

2. Hayatınızdaki vasat saçmalıklardan bıkın

Sıradanlık geçen yıl veya son birkaç yıldır sizin hikayenizse, şimdi işleri farklı şekilde yapma zamanı. Kader değilsin kırdı ya da başarısız olma ya da olumsuz aile geçmişinize bağlı kalma. Fark, atılım, başarı hikayesi olabilirsiniz! AMA vasatlıktan bıkıp yorulmalı ve değişiklik yapmaya karar vermelisiniz.

3. Tetikleyicilerinizle doğrudan yüzleşin

Muhtemelen kendinizi para hedeflerinizde kayarken bulduğunuzda kimin veya neyin hata yapmanıza neden olduğunu biliyorsunuzdur (ve eğer yapmazsanız, her hata yaptığınızda neler olduğunu gözlemlemeye başlayın). Bu tetikleyicileri belirleyin ve ardından bunlardan kaçınmak ve hataları en aza indirmek için bir oyun planı hazırlayın!

4. Bu hedefleri belirleyin

Bunu her zaman bizim haber bülteni ama tekrarlamak zorundayım – hedeflerinizi belirleyin, onları parçalara ayırın, ilerlemenizi takip edin.

5. Kendinizi başarıya hazırlayın

Hedeflerinizi görebileceğiniz bir yere koyun, tasarruflarınızı ve fatura ödemenizi otomatikleştirin, sorumluluk ortağınızı devreye alın, size yardımcı olacak kaynakları bulun (İpucu: Tamamen ücretsiz Clever Girl Finance kurslarımıza katılın) ve başaracağınıza karar verin!

6. Başarısız olun

Çünkü başarısız olacaksın, düşeceksin ve sendeleceksin ve sorun değil. Hepsinin arkasındaki gümüş astar, öğreneceğiniz derslerdir. Dersleri alın ve sonraki adımlarınıza uygulayın.

7. Durulayın ve tekrarlayın

Hedef belirlemenin yeniliği sona erdikten sonra falan hissetmeye başlayabilirsiniz. Buna karşı koymanın bir yolu olarak, bu listeyi bulun ve durulayın ve tekrarlayın. Etki çemberinize yaslanın, kendinizi bazı harika finansal kitaplara ve finans kurslarına bırakın.

Kapanışta

Para hedefleri belirlemek kolaydır – hedeflere ulaşmak zor kısımdır. Ancak insanları geri çeken şeyin farkında olmak, aynı hatalardan kaçınmanıza ve sizi hedeflerinize yaklaştırmanıza yardımcı olabilir. Gözünü ödüle ayır ve pes etme. Buna değeceğini unutmayın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir