Kariyerinizde Döküntü Kararları Vermekten Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Döküntü kararları

En zeki insanlar bile kariyerlerinde aceleci kararlar verirler. Bu kötü kararlar, bazı büyük kariyer hatalarına yol açabilir. Öyleyse onlardan nasıl kaçınılacağı hakkında konuşalım!

Çoğu insan kariyerlerinde aceleci kararlar almıştır

Üniversitede iyi notlar almış olmanız veya sporda veya sanatta başarılı olmanız önemli değil. Ekibinizde işyerinde başvurulacak kişi olmanız veya sosyal ortamlarda başarılı olmanız bile önemli değil. Bölümünüzün Albert Einstein’ı olsanız bile, büyük olasılıkla profesyonel geçmişinizin (veya şimdiki zamanınızın) bir noktasında en az bir dahinin zıttı hareketi yapmışsınızdır.

Mesleki yaşamınız söz konusu olduğunda ne yaptığınızı bilip bilmediğinizi sorgulamanıza neden olan kararlar. Hücrenizdeki alarmın sesi her sabah bilinçaltınızdan geçerken sizi pişmanlık ve yenilgi ile felç bırakanlar. Sizi kendinize sormaya zorlayan kararlar, “Bu kötü kararı gerçekten ben mi verdim?”

Aşağıdaki aceleci kararlardan herhangi biri tanıdık geliyor mu?

Bu hareketin nihai kariyer hedefleriniz için mantıklı olup olmadığını ciddi olarak düşünmeden yeni bir fırsata geçtiniz mi? Sonra yeni işine girince, geri alınması yıllar alacak büyük bir hata yaptığını fark ettin?

Tabağınız halihazırda diğer görevlerle dolu olmasına rağmen, işte bir yan projeye katılmayı hiç kabul ettiniz mi? Muhtemelen projeye tüm dikkatinizi verememişsinizdir, bu da sizi tembel biri gibi göstermiş. Oops.

Yaşamak için ne yaptığınızı her düşündüğünüzde gözleriniz can sıkıntısından kaysa bile, kendinizi “başınızı eğmeye ve işinizi yapmaya” ikna edin, bu da sizi yetenekli olduğunuzu bildiğiniz düzeyde çalışamaz hale getirir. nın-nin?

Kariyerinde burada bahsedebileceğin pek çok aceleci karar var.

Öyleyse, neden akıllı insanlar – karmaşık sorunları çözen insanlar, mantıklı düşünen insanlar – sizin gibi insanlar – kariyerlerini nasıl yönlendireceklerine karar verirken hedefi tamamen kaçırıyorlar?

Sebepler sizi şaşırtabilir.

Kariyerlerimizde neden hızlı kararlar verdiğimizin arkasındaki gerçek

Muhtemelen çoğu insanın kararlarını gerçekten istediklerine göre verdiğini düşünüyorsunuz. Her zaman kendi çıkarları ve kariyerleri için en iyi olanı yaparlar. Ama aslında bu doğru değil.

Ne?? Bu doğru ve bunu yapmak – tahmin ettiniz – kariyer hatalarına yol açar. Hadi bir bakalım:

O büyük şirkette bir işe başvuruyorsunuz çünkü en iyi arkadaşınız sizi daha büyük olmanın daha iyi olduğuna ikna etti. Daha küçük çalışma ortamlarında en rahat hissetseniz bile.

Veya elinizi terfi için değerlendirilmek üzere kaldırırsınız çünkü tüm meslektaşlarınız onlarınkini kaldırdı ve siz geride kalmak istemezsiniz. Daha yüksek profilli iş tanımında listelenen hiçbir şeyi yapmak istemediğiniz gerçeğini boşverin.

Belki de girişimci olmak için işinizi bıraktınız çünkü herkes bunu yapıyor. Kendi patronunuz değilseniz, o zaman sizde bir sorun olduğunu ve bir şekilde vasat bir hayata razı olduğunuzu düşünüyorsunuz.

Kötü tavsiye ve aceleci kararlar kariyer hatalarına yol açar

Çoğu insan, başkalarının mesleki arzularıyla (kendilerininkiyle değil) uyumlu seçimler yaptığından, saçma kararlar vermek için iyi niyetli ancak yanlış anekdotları kullanmaya daha yatkındırlar.

Sonuç olarak, rastgele tavsiyeler alırsınız:

Sadece içgüdülerinizi takip edin

Büyük bir karar vermek için içgüdülerinizi kullanmanın uygun olduğu zamanlar vardır. İlişkiler, ev satın alma veya sağlığınız gibi şeyler. Ancak bir sonraki kariyer hamlenize karar vermek bu zamanlardan biri olmak zorunda değil. Kariyer hataları yapmaktan kaçınmak için, sizi nihai profesyonel hedeflerinize hangi seçeneğin yaklaştıracağı konusunda ciddi ve tarafsız bir şekilde düşünün. Profesyonel olarak gitmeye çalıştığınız yer için kararınızın nasıl ve neden en iyi seçim olduğu konusunda net olmalısınız.

Her şeyi çözmeniz gerekiyor (dönüm noktası yaşını girin)

Newsflash: Kariyerinizi 35, 45 ve hatta 65 yaşına kadar bulamazsanız, kendi kendinizi yok edemezsiniz. Bu, yavaşlamanız gerektiği anlamına gelir. En başarılı (ve tatmin edici) kariyer yolculukları, bir sprint değil, maraton muamelesi görenlerdir. Herhangi bir büyük risk almadan önce ilgi alanlarınızla deney yapın ve seçeneklerinizi tartın.

Geleceğe odaklan, geçmişi unut

Yüksek performanslı sporcuları bu kadar harika yapan şeylerden biri de oyun filmini gözden geçirme alışkanlığıdır. Hayır, kendinizi dövmemeli veya yaptığınız her yanlış hareket için eleştirmemelisiniz, ama her hatanın arkasındaki dersi anlamalısınız. Gibi sorular: wdaha farklı yapabilir miydim ve ne öğrendim her aksilikten sonra sormak önemlidir.

Doğru yolda kalmalısın

Yapabileceğiniz en kötü şey, ilgi alanlarınızı keşfetmekten korkarak kendinizi bir kutuya zorlamaktır. Günlük işinizle ilgisi olmayan bir konu üzerine ders alın. Tamamen farklı bir sektörde bu pozisyon için başvurun. Başkası tarafından önceden belirlenen “mantıksal sırayla” şeyler yapmak için baskı hissetmeyin. Başarıya giden birden fazla yol var.

Daima başkalarından tavsiye isteyin

Şimdiye kadar aldığım en değerli tavsiye, yer değiş tokuşu yapmayacağınız hiç kimseden tavsiye almayın. Akıl hocam ve kariyer koçum dışında, kariyer kararlarımı bildirmek için pek çok kişiye güvenmiyorum. Kariyerinizi doğru yöne doğru yönlendiren sizden daha iyi. Hatalardan kaçınmak için, bir sonraki hamlenizi yapmayı düşünürken kendi bilgi ve deneyimlerinize güvenin. Sonuçta kararlarınızdan siz sorumlusunuz.

Sadece kalbini takip et

Açık konuşayım: Mesleki amacınızı anlamaya zaman ayırmanız ve günlerinizi sizi heyecanlandıran ve harekete geçiren işler yaparak geçirmeniz gerektiğini kabul ediyorum. Ama sadece sevdiğin şeyi yapma fikri fazlasıyla basitleştirildi.

Tutkulu oldukları bir iş bulan herkese sorun ve size yolculuklarının birbirinin üzerine birleşen bir dizi küçük karar olduğunu söyleyecekler. Sevdiğiniz işi bulmak kesinlikle amaçtır, ancak seçenekleriniz konusunda tutkulu olmadığınız için karar vermekten kaçınmamalısınız.

Artık daha iyi bildiğine göre ne yapmalısın

Evet, kariyer hatalarını kucaklamak ve verdiğiniz her karardan ders çıkarmak için yapılması gereken bir argüman var. Peki, mecbur değilseniz, gerçeklerden sonra rotayı düzeltmeye çalışmanın getirdiği duygusal, finansal ve profesyonel strese neden kendinizi koyasınız?

Kabul et. Sizi içinde olmak istemediğiniz bir alanda bırakan aptalca kariyer hataları yaptınız. Profesyonel hedeflerinize ulaşmanızı engelleyen bir hata. Muhtemelen sizi o noktaya götüren anı (veya bir dizi anı) net bir şekilde hatırlıyorsunuz.

Yapmakta olduğunuz o kötü tavsiye kararlarını fark ettiğinizde nasıl hissettiğinizi hatırlıyor musunuz? Hatta o sırada yapılması gereken doğru şey gibi görünse de aslında karşısında ne yapmalıydın? Utanç mı? Bundan sonra ne olacağına dair belirsizlik?

Umarım o zamandan beri profesyonel hayatınızı değiştirmeyi başardınız, ama belki de yapmadınız. Belki gelecekte kariyerinizin nereye gitmesini istediğinizi dört gözle beklerken, bir sonraki adımınızın ne olması gerektiğinden emin değilsinizdir.

Akıllısın ve çok yeteneklisin. Kariyer kararlarınızın da aynı şekilde olduğundan emin olmanın zamanı geldi.

Yorum yapın