İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Finansal Hedeflere Örnekler | Clever Girl Finance

Finansal hedeflere örnekler

Hepimizin yaşamlarımızda başarmak istediğimiz hedefleri ve şeyleri vardır. Ama tek başına arzulu düşünme seni oraya götürmez. Mali durumunuzu kontrol altına almak ve paranız için bir plan yapmak, hedeflerinizi banka bakiyenizle eşleştirmenin en iyi yoludur. Finansal hedefler, paranızın sorumluluğunu üstlenmeniz için size bir neden verir. Sonunda, para hedeflerinize ulaşmak için bir yol haritası oluşturabilirsiniz.

Inc Dergisi’nin yazdığı bir yazıda hedeflerin önemi vurgulanarak, “Hedef belirleme, beyninizin yapısını tam anlamıyla değiştirir, böylece bu hedeflere ulaşmanıza neden olacak şekilde algılayıp davranırsınız.” Başka bir deyişle, hedef belirlemek başarınızın temelidir.

Bununla birlikte, bazı zamanlar finansal hedefler oluşturmak ve önceliklendirmek, özellikle aynı anda birçok şey hakkında düşünüyorsanız, zor olabilir. Bu makalede, başlamanıza yardımcı olacak bazı basit ama son derece etkili finansal hedef örneklerini kıracağım. Ama önce finansal hedeflerin ne olduğunu tartışalım.

Finansal hedefler nelerdir

Finansal hedefler, paranızın belirli bir zamanda kapsamasını istediğiniz hedefler veya kilometre taşlarıdır. Bir acil durum fonu oluşturmak, borçsuz olmak ya da muhteşem bir tatile çıkmak olsun, finansal hedefinizin net olması gerekir. Finansal hedeflerinizin satın alma işlemlerine bağlı olması gerekmediğini unutmayın, bunlar şunlar olabilir:

Bununla birlikte, finansal bir hedefi bir süreçle karıştırmak istemezsiniz. Finansal bir hedef size sonucun ne olacağını söyleyecektir, ancak iyi bir finansal plana sahip olmak, hedefinize ulaşmanızı sağlayacaktır. İstediğinizi elde etmenin ilk adımı, ne istediğinize karar vermektir. (Finansal hedef belirleme hakkında buradan daha ayrıntılı bilgi edinin.)

Finansal hedefler neden önemlidir?

Günlük harcamalar ilginizi çekecektir, ancak mali hedeflerinizi öncelik haline getirmek önemlidir. Hedefleriniz göz önünde bulundurularak bütçe oluşturmak ve giderleri azaltmak, harcamalarınızı daha kolay yönetmenizi sağlayacaktır. Finansal hedefler, belirli bir finansal yolculuğu seçmenizin nedenlerini size hatırlatacaktır. Kasıtlı harcama, giyim bütçenizi düşürdüğünüzde veya yemek dağıtım servisini aramak yerine evde akşam yemeği pişirmeyi seçtiğinizde mahrumiyet gibi gelmeyecektir.

Hedefleriniz konusunda net olun

Hedeflerinizin net olduğundan emin olun. Netlik, hedefinize ulaşmaya çalışırken yaygın hatalardan kaçınmanıza da yardımcı olacaktır. Hedefiniz ne kadar spesifik olursa, ona bağlı kalmak için motive olma olasılığınız o kadar artar. 3 yıl içinde araba ile gelmek istiyorum demek yerine, istediğiniz arabanın rengi, markası ve modeli konusunda net olun. İşte ortaokul civarında bir ipucu, bir vizyon panosu oluşturun! Finansal hedefleriniz konusunda heyecanlanmalısınız. Hedefler listenize veya oluşturduğunuz vizyon panosuna baktığınızda, odak noktanızın finansal hedefinize devam etmesine yardımcı olacaktır.

Zaman dilimine göre finansal hedef örnekleri

Şimdi, hedeflerinize ulaşmak istediğiniz zaman dilimine bağlı olarak kullanabileceğiniz bazı finansal hedef örneklerine geçelim.

Kısa vadeli finansal hedefler: 12 ila 24 ay

Kısa vadeli finansal hedefler için para kolayca erişilebilir olmalı ve en iyi şekilde bir tasarruf hesabında tutulmalıdır. Bu tasarruf hesabına maaş çeki veya aylık olarak katkıda bulunmaya karar verebilirsiniz. Vergi iadesi, teşvik çeki veya ikramiye çeki gibi yolunuza çıkan ekstra paralar da kısa vadeli hedefler için ayrılabilir. Kısa vadeli finansal hedeflerin belirli örnekleri şunları içerir:

 • Tatil için tasarruf
 • Noel hediyesi tasarrufları
 • Bir düğün planlamak
 • Ev Tadilatı / Tadilat
 • Acil durum fonu oluşturmak
 • Borcun ödenmesi

Ara sınav hedefleri: 2 ila 5 yıl

Mevduat Sertifikası veya CD’ler, hemen ihtiyacınız olmayabilecek parayı saklamak için harika bir yerdir. Faiz oranları, geleneksel tasarruf hesaplarınızdan biraz daha yüksek olma eğilimindedir. Orta vadeli finansal hedefler, kısa vadeli hedeflerden daha fazla planlama ve biraz daha fazla para gerektiren bir hedef olabilir. Bunlar, ileride daha sonra sahip olabileceğiniz hedeflerdir. Orta vadeli finansal hedeflerin örnekleri şunları içerir:

 • Ev peşinatı için tasarruf
 • Ailenizi rüya gibi bir tatile götürmek
 • Bir araba için nakit ödeme yapmak

Uzun vadeli hedefler: 5+ yıl

Uzun vadeli finansal hedefler, planlama ve kararlılık gerektirecektir. Hedefe ulaşmanın sizin için neden önemli olduğunu netleştirmezseniz, uzun vadeli hedeflerle boğulmak kolaydır. Uzun yıllar boyunca uzun vadeli bir hedefe ulaşma yolculuğunda olacağınız için, örneğin iyi finanse edilen bir emekliliğe sahip olmak, odak noktasını kaybetmek kolaydır. Finansal hedefin sizin için neden önemli olduğunu kendinize hatırlatarak, bu hedefe ulaşmanın anahtarıdır. Paraya hemen ihtiyacınız olmayacağından, biriktirdiğiniz parayı uzun vadeli bir finansal hedef için yatırmayı düşünün. Tasarruf hesaplarında düşük faiz oranlarıyla, 529 plana, 401k veya Roth IRA’lara yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Uzun vadeli finansal hedeflerin örnekleri şunları içerir:

 • Bir çocuğun üniversite eğitimi için para biriktirmek
 • Emeklilik için yatırım yapmak
 • Bir ipoteğin ödenmesi

Finansal hedeflerin temel özellikleri

Ne kadar ve ne kadar süre biriktirmeniz gerektiğini bilmek önemlidir. Finansal hedeflerinizi tanımak ve bir tasarruf planı oluşturmak, finansal hayalinize ulaşmanın ilk adımıdır. SMART hedefleri belirlediğinizden emin olun. Bunlar hedefler Sözel Mkolay Birchievable, Rgerçekçi ve Time tabanlı.

İşte bazı SMART hedeflerine örnekler:

Özel

Bu, tam olarak ne elde etmek istediğinizi ortaya koymak anlamına gelir. Örneğin, bir evin peşinatı için 30.000 $ biriktirmek istiyorum.

Ölçülebilir

Esasen ilerlemenizi nasıl izleyeceğinize dair bir ölçü birimi belirlemek istersiniz. Örneğin, 5 yıl içinde 30.000 $ ‘a sahip olmak için önümüzdeki 60 ay boyunca ayda 500 $ tasarruf etmem gerekecek.

Başarılabilir

Hedeflerinize ulaşmak için, hedefinize ulaşılabilir hale getirmek için eylem adımlarını düzenlemeniz gerekir. Örneğin, mevcut işimde fazla mesai ile daha fazla para kazanarak veya bir yan acele başlatarak bunu yapabilirim. Herhangi bir bonus da peşinat hedefime gidecek.

Gerçekçi

Ayrıca geliriniz, zamanınız ve yapabilecekleriniz gibi faktörlere dayalı gerçekçi hedefler oluşturmanız gerekecektir. Örneğin, tasarruf etmeme yardımcı olmak için kablolu yayın aboneliğimi, spor salonu üyeliğimi iptal edeceğim ve dışarıda daha az yemek yiyeceğim. Bir yıl içinde gelirimi 5.000 dolar artıracağım.

Zamana dayalı

Son olarak, hedeflerinize ulaşmak istediğiniz zamana kadar belirli bir zaman aralığı atamak önemlidir. Örneğin 5 yıl içinde ev sahibi olmak istiyorum. 5 yıl içinde 150.000 $ ‘lık bir ev için% 20 peşin ödemeye sahip olacağım.

Kapanışta

Gerçekten ne istediğinizi ve neden istediğinizi günlüğe yazmak için zaman harcayın. Ne istediğinizi netleştirdikten sonra, onlara ulaşmak istediğiniz zaman için zaman çizelgelerine öncelik verebilecek ve bunları ayarlayabileceksiniz. Finansal hedeflerinizi belirlemek harika bir adımdır, ancak bir plan oluşturduğunuzdan emin olun, böylece onu destekleyecek paraya sahip olursunuz. Giderleri azaltmak iyi bir başlangıç ​​olsa da, gelirinizi artırmak, finansal hedeflerinize ulaşmanın harika bir yolu olabilir.

Aslında, belirli bir gelir hedefine sahip olmak harika bir finansal hedeftir! Bu makalede ortaya konan mali hedef örneklerinden yararlanmayı unutmayın. Ayrıca, hedeflerinizi yazmak, yol boyunca onaylama veya cesaretlendirmeye ihtiyaç duyduğunuzda inanılmaz bir hatırlatıcıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir