Evlilikte Finans: Nasıl İletişim Kurulur

evlilikte finans

Siz ve eşiniz para konusunda tartıştıysanız, yalnız değilsiniz. Aslında, evlilikte finansman Amerika’daki boşanmanın önde gelen nedenlerinden biridir.

Forbes tarafından para ve evlilik üzerine yapılan bir araştırmada, çiftlerin genellikle birçok soruna yol açan çelişkili para görüşlerine sahip olduklarını buldular. Örneğin, biri tasarruflu iken, biri pervasızca para harcayabilir. Dünya görüşlerindeki bu farklılık yıkıcı bir etkiye sahip olabilir.

Bununla birlikte, evlilikte finansmanı fethetmenin temel bileşeni iletişimdir. Bu yazıda, evlendiğinde finans hakkında nasıl iletişim kuracağımızı inceleyeceğiz.

Hemen dalalım!

Evlilikte mali durum hakkında iletişim kurmanın yolları

Eşinizle mali durumu başarılı bir şekilde yönetmenin anahtarı iyi iletişimdir. Aşağıda, ilişkinize istikrar ve finansal barış getirecek bazı denenmiş ve kanıtlanmış taktikler bulunmaktadır.

Dürüst ol

Dürüst olun – siz ve eşiniz mali olarak nasılsınız? Sağlıklı bir finansal yola girmek için, eşinize paranız konusunda dürüst olmanız önemlidir.

Mali durumunuzla nerede olduğunuzu ortaya çıkarmak için kendinize bazı sorular sorun. Geçmiş mali aksilikleriniz mi var? Kötü bir kumar alışkanlığı mı? Aşırı derecede tasarruflu musunuz? Bunlara veya başka sorulara evet yanıtı verdiyseniz, eşinizle konuşmalısınız.

Bir kişinin büyük borçlarını sır olarak sakladığı çiftlerin hikayelerini okudum. Bu tek başına güveni yok edebilir.

Bu nedenle, evlendiğinizde mali durumunuz hakkında dürüst konuşmalar yapmanız önemlidir.

Para kişiliğinizi anlayın

Kulağa yeterince tuhaf gelse de, gerçek şu ki, her birimizin paralı bir kişiliği var. Bazılarımız doğal kurtarıcıyken, bazılarımız özgürce harcıyoruz. Her ikisi de diğerinden daha iyi değildir. Bununla birlikte, para alışkanlıklarınızı anlamanıza yardımcı olacağından, para kişiliğinizi anlamak önemlidir.

Paralı kişiliğinizi bilmek, yalnızca çok fazla borcu toplamak gibi potansiyel olarak zararlı davranışları ayıklamanıza yardımcı olacaktır.

Örneğin, kabaca 5 para kişiliği vardır – yani büyük harcama yapanlar, tasarruf edenler, alışveriş yapanlar, borçlular ve yatırımcılar.

Hangi kovalara düştüğünüzü biliyorsanız, bu yalnızca tasarruf, yatırım ve sağlam bir finansal plan oluşturmak için en iyi yaklaşımı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ortak hedefler belirleyin

Para ve evlilikte başarıyı görmek için birlikte hedefler belirlemek çok önemlidir. Bir çift olarak, birlikte yapmak istediğiniz şeyler için şüphesiz bir vizyonunuz var. Bunları yazmak anahtardır.

Başlamak için aşağıdaki alanları göz önünde bulundurun:

– Çocuklarınız

Kaç çocuğa sahip olmak istiyorsunuz? Ne tür okullara gitmelerini istiyorsunuz? Çocuklar bir hediye olsa da pahalı olabilirler. Onları nasıl yetiştirmek istediğinizi bilmek ve anlamak anahtar olacaktır.

– Ev sahipliği

Ev sahibi olmayı hayal ediyor musunuz? Bunu yaparsanız, bugün bunun için planlamaya başlamak isteyeceksiniz! Kredi puanlarınıza bakın, tasarruflarınızı belirleyin ve bir ev sahipliği planı oluşturun.

– Seyahat rüyaları

Siz ve eşiniz yolculuk tutkunuz varsa, iyi bir arkadaşsınız! Birçok insan seyahat etmeyi sever, ancak ucuz değildir! Aklınızda varış noktaları varsa, önce diğer hedeflerinize ulaştığınızdan emin olun.

– Emeklilik

Emekli olmak birçokları için en önemli hedeftir ve erken dönemde çok popüler hale gelmektedir. Ancak emeklilik hedeflerinize ulaşmak için eşinizle buna göre plan yapmanız gerekecektir.

Takvimde zaman planlayın

Plansız bir hedefin sadece bir dilek olduğunu söylemeyi hiç şüphesiz duymuşsunuzdur. Ve bu nedenle, eşinizle mali durum hakkında düzenli tartışmalar yapmak önemlidir. Özel konuşmalar olmadan, finansal hedeflerinize ulaşmak için mücadele edebilirsiniz.

Birlikte mevcut bir hedefiniz yoksa, küçük başlamak isteyebilirsiniz. Birlikte çalışabileceğiniz küçük faturalar var mı? Bugün uygulayabileceğiniz ortak tasarruf hedefleriniz var mı? İlk kez birlikte plan yapmaya başlıyorsanız, küçükten başlamak en iyisidir. Bu size uzun vadede en yüksek başarı şansını verecektir.

Esnek ol

Planlarınız ne kadar mükemmel olursa olsun, muhtemelen başarısız olduğunuz bir zaman gelecek. Bu anlar, herhangi bir ilişkide kritik noktalardır. Bunlarla nasıl başa çıkacağınız, fırtınaları bir çift olarak ne kadar iyi idare ettiğinizi belirler. Biriniz faturayı ödemezse, kabul edin ve ötesine geçin. Çiftler, finansal aksaklıkların üstesinden gelmenin yollarını bulabilirler.

Ancak çoğu yok. Sonunda bir araya gelip ilerlemenin bir yolunu bulmak yerine, dökülen süt konusunda kavga ediyorlar ve tartışıyorlar. Yapabildiğiniz kadar, finansal ilerlemeyi engelleyebileceği için bunun siz olmasına izin vermeyin.

Küçük şeylerle uğraşmayın

Yukarıdaki noktaya benzer şekilde, eşiniz bütçeyi birkaç dolar aşarsa, endişelenmeyin. Bütçeleme, devam eden bir iyileştirme sürecidir. Doğru bütçeleme yapmak zaman alır.

Fazla harcama ilişkinizde bir sorunsa, uygulayabileceğiniz en iyi sistemlerden biri harcama limitleri belirlemektir. Bu, her birinize mantıklı bir şekilde harcama konusunda esneklik sağlar. Eğer ikinizden biri sınırı aşarsa, konuşma zamanı gelmiş demektir.

Bu yöntem işe yarıyor çünkü size bütçe sürecinizi ayrı ayrı ve birlikte iyileştirme özgürlüğü ve esnekliği veriyor.

Duygularınızı kontrol altında tutun

Bazen finansal durumlar çok zor olabilir. Örneğin, biriniz veya her ikiniz çok borçlu olabilir. Bu gibi durumlarda duygular kolayca yükselebilir. Siz ve partneriniz kendinizi borç içinde bulursanız, onu yenmenin en iyi yolu yazılı bir oyun planıdır.

Borç, ihmal edildiğinde en çok endişe yaratır. Dahası, borç genellikle daha fazla kaygıya neden olan utanç duygusuna neden olur.

Duyguları ve stresi yönetmek, birlikte güçlü bir finansal gelecek inşa etmenin anahtarıdır.

Unutma bu bir kavga değil

Para hakkında konuşmak, kavga etmekle eşanlamlı değildir ve bu yüzden onu bir kavga haline getirme. Güzel bir akşam yemeği planlayın, uzun bir yürüyüşe çıkın, vb. Temelde hem mali durumunuz hem de ilgili hisleriniz hakkında konuşabileceğiniz rahat bir ortam yaratın.

Ne kadar tasarruf etmeyi düşündüğünüze ve ne kadar kısa sürede borcunuzu ödemek veya kredinizi birlikte iyileştirmek istediğinize dair hedefler belirleyin. Konu birbirleriyle iletişim olduğunda erkeklerin ve kadınların nasıl farklılaştığını bilmek de yararlı olabilir.

Tüm finansal durumunuz hakkında tek bir sohbette konuşmanıza gerek olmadığını unutmayın. Akşam yemeğinde bir konu hakkında konuşabilir ve diğer konuları ayrı bir olay için kaydedebilirsiniz.

Bu şekilde işler çok bunaltıcı veya stresli olmaz. Unutmayın, bu bir konuşma, bu yüzden eşinizin bakış açısını, fikirlerini ve düşüncelerini de dinlediğinizden emin olun.

Evlilikte mali durumunuzu yönetmenin pratik yolları

Artık eşinizle birlikte bir iletişim oyun planınız olduğuna göre, mali durumunuzu nasıl organize edeceğinizi hala merak ediyor olabilirsiniz. Bu bölüm tartışmasız daha kolay.

Mali durumunuzu yönetmenin esasen üç yolu vardır – birlikte, ayrı veya bir karışım.

1. Ortak para yönetimi

Birçok çift, mali durumlarını basitleştirmek için ortak hesaplar oluşturmayı tercih ediyor. Ay sonunda maaş çekleri müşterek hesaba gelir ve masrafları buradan karşılanır.

Bu çiftler genellikle hedefleri hakkında aynı sayfada olmalarını sağlamak için birlikte çalışırlar. Tatil gezisine ve eğlenceye ne harcayacaklarını önceden belirlerler. Çocuklarının eğitimine ne katkıda bulunmak istediklerini biliyorlar.

Ortak bir hesabı olan çiftler de esneklik kazanmanın yollarını bulacaktır. Örneğin, her bir kişi için, çıkarlarını bağımsız olarak sürdürme özgürlüğü veren bir harcama ödeneği oluştururlar.

2. Ayrı mali hesaplar

Diğer çiftler tamamen ayrı banka hesaplarını takip etmeyi seçiyor. Bu senaryoya göre, her kişi yine de ortak tasarruf ve gider hedeflerine doğru çalışır. Temel fark, her bir kişinin kendi mali sorumluluk payından sorumlu olmasıdır.

Bu, her bir kişinin mali durumuyla başa çıkmasını sağlar. Ancak, daha fazla iletişim gerektirebilir, böylece hiçbir kişi ortak hedeflerinizi gözden kaçırmaz.

3. Karma finansal hesaplar

Bu modelde, her bir kişi maaş çeklerini ayrı ayrı aldıkları kişisel bir banka hesabı tutar. Ayrıca, ev faturalarını ödemek için kullanacakları ortak bir banka hesabına sahip olacaklar.

Bu model, bir düzeyde finansal bağımsızlık sağlamak istiyorsanız harika çalışıyor. Ancak, dikkatlice izlenmezse kafa karıştırıcı olabilecek birden fazla hesabı yönetmek anlamına gelir.

Evlilikte mali durum hakkında nasıl iletişim kurulacağına dair son düşünceler

Sonuç olarak, her çift evlendiklerinde mali durumunu başarılı bir şekilde yönetebilir. Çok sayıda proaktif iletişim ile bir çift, finansal hedeflerini birlikte gerçekleştirebilir.

Birlikte finansal yolculuğunuza çıkarken, iletişim ve nezaketin uzun bir yol kat edeceğini unutmayın!

Yorum yapın