İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çiftler İçin Bütçe Oluşturma: Çift Olarak Bütçe Oluşturma

Çiftler için bütçe oluşturma

Eşinizle veya eşinizle birlikte bir bütçe oluşturmak, hane halkı mali durumunuzu yönetmede kritik öneme sahiptir. Bütçeniz, yalnızca paranın nereye harcanacağını planlamanıza ve izlemenize izin vermez, aynı zamanda mali işlerinizin gidişatını birlikte yönlendirmenize de olanak tanır.

Siz veya eşiniz daha önce bütçe oluşturmadıysanız, yalnız değilsiniz. NFCC’nin 2019 Tüketici Finansal Okuryazarlığı Anketi Amerikalıların yalnızca yaklaşık% 40’ının harcamalarını yakından takip eden aylık bir hane bütçesi olduğunu buldu.

Çiftler için bütçeleme hassas bir konu olabilir, ancak bunda başarılı olabilir ve işiniz sırasında eğlenebilirsiniz. Eşinizle bir bütçe oluştururken, hatırlanması gereken en önemli şey, bütçenin sadece paranız için bir plan olduğudur. Ve tüm planlar gibi, nihai hedefinize ulaşmanızı sağlamak için sık sık tartışılmalı, değiştirilmeli ve yeniden gözden geçirilmelidir.

Çift olarak bütçe oluşturmaya başlamak için 5 adım

Anlamak nasıl bütçe yapılır ona yaklaşmanın pek çok yolu olduğu için kendi içinde kafa karıştırıcı görünebilir. Altı temel adıma iner.

Çiftler için bütçe oluşturma

1. Tüm birleşik gelir kaynaklarınızı ve tutarlarınızı listeleyin

Giderlerinizi ve bütçenizdeki diğer kalemleri ne kadar karşılamanız gerektiğini bilmek son derece önemlidir. Aslında, geliriniz bütçenizde listelenen ilk kalem olmalıdır.

Bütçenizi oluşturmaya başlamak için, bütçenizi oluşturduğunuz süre boyunca sizinle eşiniz arasında alınacak beklenen tüm geliri listeleyin. Yine, bu bir hafta, iki hafta veya hatta bir ay olabilir.

Gelir, yalnızca 9 ila 5 maaşınızdan daha fazla gelebilir. Aşağıdaki gibi gelir kaynaklarını eklemeyi unutmayın:

 • Yan para
 • Bonuslar
 • Temettü geliri
 • Kira geliri
 • Telif hakları
 • Geri ödemeler

Tüm birleşik gelir kaynaklarınızın bir listesini oluşturduktan sonra, her birinden ne kadar almayı beklediğinizi listeleyin. Bu bütçenin masraflarını karşılamak için haneye ne kadar gelir geleceğini öğrenmek için bu rakamları toplayın.

Bu sayıyı bütçenizin en üstüne yazın ve harcamalarınızın bu rakamı geçmemesi gerektiğini unutmayın.

2. Tüm ortak ev giderlerinizi listeleyin

Toplam gelirinizi hesapladıktan sonra, beklenen giderlerinizi tek bir sütunda listeleyin. Aydan aya değişmeyen bazı harcamalar var. Örneğin, kira veya ipotek, bakkaliye ve elektrik, hesaba katmanız gereken yinelenen masraflardır. Bu yinelenen harcamalar, on iki standart hanehalkı bütçe kategorisine ayrılabilir.

12 Yaygın hane halkı bütçe kategorileri

 1. Kaydediliyor
 2. Verme
 3. Konut
 4. Ulaşım
 5. Araçlar
 6. Gıda
 7. Kişisel Bakım
 8. Tıp / Sağlık
 9. Sigorta
 10. Ev eşyaları / malzemeleri
 11. Borç geri ödemesi
 12. Eğlence / Eğlence

Harcamalarınızı bu kategorilere ayırmak sadece bütçenizi organize etmekle kalmaz, aynı zamanda paranızın çoğunun nerede harcandığını görmenizi sağlar. Harcamalarınızı ait oldukları kategorilere göre listeleyin. Örneğin, “konut” kategoriniz ipotek, HOA ücretleri, çim bakımı ve emlak vergilerini içerebilir.

Her bütçeleme döneminde bir masraf oluşmasa bile, bunu standart giderler listenize dahil edebilirsiniz.

3. Her bir ürün için ne kadar harcayacağınızı tahmin edin

Bazı harcamalar yineleniyor olsa da, toplam maliyet her seferinde aynı olmayabilir. Bu nedenle, her yeni bütçe oluşturduğunuzda harcamalarınızı gözden geçirmeniz önemlidir. Harcamalarınızı tahmin etmek ve listelemek, başka şeyler için nakit ayırmak için bütçenizde nelerin azaltılabileceğini görmenize de olanak tanır.

Harcamalarınızı tahmin etmenin en kolay yolu, önceki aylarda harcadığınız tutarın ortalamasını almaktır. Bir örnek, önümüzdeki ay için bir tahmin almak için bakkaliye maliyetlerinizin ortalama üç aylık bir kısmını almak olabilir.

Bazı durumlarda, bir fatura ekstresinden tam tutarı bilirsiniz, diğer durumlarda ise yalnızca limitinizin ne olacağına karar vermeniz gerekir. Bu, hediyeler ve birikimler gibi harcamalar için geçerlidir. Bu satır öğeleri için neye bütçe ayırmak istediğinizi belirleyebilirsiniz. Ancak asıl önemli olan, hem karşılayabileceğiniz hem de bağlı kalabileceğiniz gerçekçi bütçe tutarları bulmaktır.

Bu tahminleri toplayın ve tahmini gelirinizden çıkarın. Beklediğiniz geliri aşıyor mu? Öyleyse, giderlerinizin bir kısmını azaltmanız gerekir. Beklediğiniz gelirden azsa, ek parayı birikimlere veya borcunuzu ödemeye tahsis edin.

4. Giderleri takip edin

Bütçelemenin en önemli kısmı giderlerinizi takip etmektir. Sonuçta, bütçenizi aşıp aşmadığınızı bilmeniz gerekir. Eşinizle yaptığınız harcamaları kolayca takip etmenin iki yolu vardır:

 • Paylaşılan e-tablo veya şablonlar: Bütçe e-tablonuzu Google Drive veya Dropbox’ta saklayabilirsiniz, böylece siz ve eşiniz istediğiniz zaman referans veya düzenleme erişimine sahip olursunuz. İşte bazı harika bütçe şablonları.
 • Bütçeleme uygulamaları: Ton var bütçe oluşturma uygulamaları harcamalarınızı takip etmek için banka hesabınızı ve banka kartlarınızı bağlamanıza olanak tanır. Bu uygulamalar, harcamalarınızı doğru kategoriye koymak ve bütçelenen miktara yaklaştığınızda sizi uyarmak kadar ileri gider.

Harcamalarınızı gerçekleştikçe kaydedebilir veya bunu yapmak için her gün belirli bir zamanınız olabilir. Her iki durumda da, bir uygulama tarafından otomatik olarak yapılmıyorsa harcamalarınızı takip etme konusunda tutarlı olmanız gerekir.

5. Bir sabit bütçe toplantısı planlayın

Unutmayın, bir çift olarak başarılı bir bütçe yapabilmek için bütçeniz tartışılması gereken bir plandır. çimdiklenmişve sık sık tekrar ziyaret edilir. Bunun olmasını sağlamak için eşinizle düzenli bir bütçe toplantısı planlayın. Bütçe toplantınızın amacı, harcamalarınızı gözden geçirmek ve ödeme almadan önce bir sonraki bütçenizi oluşturmak olmalıdır.

Sohbeti eğlenceli ve rahatlatıcı hale getirin (güzel bir akşam yemeği pişirin!) Ve yakında olacağını bildiğiniz faturalarınızı ve harcamalarınızı planlayın. Bu şekilde dolarınız önceden tahsis edilir. Ayrıca yaklaşan masrafları da tartışabilirsiniz. Sonuç olarak, gelecek bütçenin ne olacağı konusunda bir anlaşma olmalı ve belgelenmelidir.

6. Mali durumunuz hakkında sık sık konuşun

Bütçe toplantınız iptal etmez eşinizle bütçe hakkında konuşmak ve gerektiği kadar harcama. Mali durumunuz ve harcamalarınız hakkında sürekli iletişim halinde olmalısınız. Her şey mali durumunuz hakkında konuşmanın yaptığınız bir şey olduğu noktaya gelmekle ilgili!

Eşinizle Başarılı Bir Bütçe Oluşturmak İçin Temel Kurallar

Artık nasıl bütçe yapacağınızı anladığınıza göre, hepsinin işe yaraması için hem aklınızda bulundurmanız hem de birkaç şey üzerinde anlaşmanız gerekecek:

Ödeme almadan önce bütçenizi eşinizle oluşturun

Paranızla proaktif olmalı ve tepkisiz olmalısınız. Bütçenizi oluşturmak için gelirinizin gelmesini beklerseniz, bu artık bir plan değildir.

Ödediğiniz sıklıkta bütçe yapın

Bütçenizi her ödeme aldığınız zamanla ilişkilendirin. Aylık ise, aylık bütçe yapmalısınız; iki haftada bir bütçeyi iki haftada bir yapmalısınız. Bu, harcamalarınızı gelirinizle uyumlu hale getirmenize ve fazla harcama yapmanıza izin vermez. Ne zaman gelir bekleyeceğinizi bilmeniz için her ikinizin de birbirinizin ödeme tarihlerini bildiğinizden emin olun.

Gelirinizden daha fazla harcama için bütçe ayırmayın

Bütçeniz, mali imkanlarınız dahilinde kalmanıza ve fazla harcamamanıza yardımcı olmalıdır. Harcamalarınızın gelirinizi aştığını fark ederseniz, oturup nerede kesinti yapabileceğinize veya gelirinizi nasıl artırabileceğinize uzun uzun bakmanın zamanı geldi.

Giderlerinizi ortak ve tutarlı bir şekilde takip edin

Performansınızı görebilmenizin ve plana doğru ilerlemenizin tek yolu budur. İkinizin de ne gibi masrafları olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca ikinizin de ne tür düzensiz giderleri olduğunu bilmeniz gerekir.

İkinizin de hemfikir olduğu plana sadık kalın

Bütçeniz belirlendikten sonra, önce birbirinizle bu konu hakkında konuşmadan bütçenizden sapmayın. Bu sadece çatışmayı önlemekle kalmaz, aynı zamanda mali durumunuzdaki sevgilinize güveninizi sürdürmenize de yardımcı olur. İstediğiniz son şey, büyük bir kavgaya girmek veya hayal kırıklığına uğramaktır çünkü ikiniz de yaptığınız anlaşmaya (yani bütçenize) saygı göstermediniz.

Planınıza nasıl harcama yaptığınızı düzenli olarak gözden geçirin

Önemlidir gözden geçir ve özetle Eğer gerekliyse. İşlemleriniz hakkında konuşun, banka ekstrelerinizi birlikte gözden geçirin. Tartışma değil, egzersiz yapın.

Uzun vadeli hedefleriniz hakkında da konuşun

Hayalleriniz ve hedefleriniz ve bunlara nasıl yaklaşmayı planladığınız hakkında konuşmak için biraz zaman ayırın. Bir iş kurmak mı istiyorsunuz? Dünyayı dolaşmak? Bir milyon dolar tasarruf etmek mi? Bunlar, birlikte planlamanız gereken konuşmalardır. Ne kadar küçük başlarsanız başlayın, bütçeniz dahilinde uzun vadeli hedefleriniz için tasarruflar içeren belirli kategoriler oluşturmak iyi bir fikirdir.

Dinleyin ve iletişim kurun

İletişim, evlilikte ve bir çift olarak birlikte bütçe yapmada başarının temelidir. Para tercihleriniz üzerinde her zaman hemfikir olmadığınız zamanlar olacaktır, ancak anlaşmazlıkları aşmanın anahtarı dinlemek, kendi bakış açınızı iletmek ve ortak bir zemine veya karşılıklı anlaşmaya varmaktır. Unutma, sen bir takımsın, rakip değil.

Kapanışta

Bütçeleme uygulamanıza bu temel kuralları uygulamak, finansal hedeflerinize ve harcamalarınıza ayak uydurmanıza yardımcı olacaktır. Nihayetinde, bütçenizin bir tuzak gibi hissetmek yerine, mali durumunuzu yönetmenize yardımcı olmasını istersiniz.

Eşinizle bütçe oluşturmak, evliliğinizde verebileceğiniz en iyi mali kararlardan biridir. Birlikte bütçe yapmak, bir çift olarak finansal hedeflerinize doğru çalışmanıza olanak tanır. Bunu, evliliğinizde çok ihtiyaç duyulan para konuşmalarını oluşturmak ve paranın nasıl harcanacağı konusundaki anlaşmazlıkları önlemek için bir araç olarak kullanın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir