İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bütçede Noel: Para Biriktirmenin 5 Kolay Yolu

Bu gönderi bazı bağlı kuruluş bağlantıları içeriyor. Daha fazla bilgi için lütfen açıklamalarımıza bakın.

Noel alışverişinizi planlamak

Hiç kendinize sordunuz – Bütçe dahilinde nasıl harika bir Noel geçirebilirim? Noel, herkesin sevdiklerine Noel hediyeleri satın almak için tonlarca para harcadığı ve tonlarca borcu topladığı bir zamandır. Çoğu zaman, gerçekten bir borcu ödeme planı olmadan. Bununla birlikte, tatil ışıkları söndüğünde, yeni yıl devreye girdiğinde ve bu kredi kartı faturaları geldiğinde ve tükenmiş banka hesap ekstrelerini açmak zorunda kaldıklarında, asla eğlenceli olmaz. Hiç.

Ortalama bir insan Noel’de ne kadar harcıyor?

Noel pahalıdır! Ortalama bir Amerikalı, 2019’da yalnızca Noel hediyeleri için 976 dolar harcadı. Buna seyahat, yemek veya Noel için bir ağaç gibi eğlenceli başka şeyler dahil değil! Bazen insanlar ucuz Noel hediyeleri alıyorlarsa daha az harcadıklarını düşünürler, ancak gerçek şu ki, hepsi hızlı bir şekilde artar.

Tatil finansmanı – Biliyor muydunuz:

  • Tatillerde kredi dalgalanmaları mı oluyor?
  • Bazı insanlar kredi kartı borcu döngüsünden asla çıkmazlar çünkü tüm yılı sadece tatil harcamaları nedeniyle geri çekilmek için borcunu ödemekle geçirirler?
  • Kredi kartı şirketleri tatil dönemlerinde (ve ayrıca tatillerden kısa bir süre sonra) özel pazarlama kampanyaları oluşturuyor mu? İnsanları kaydolmaya ikna etmek için% 0 faiz teklifleri (tabii ki sınırlı süreler için) gibi şeyler sunarlar!

Çılgın ha? Pekala, bu yıl sen olmayacaksın! Noel’de para harcayacağını biliyorsun. Her yıl ve yılın aynı zamanında da oluyor. Miktarı tam olarak bilmiyor olabilirsiniz (daha sonra nasıl anlayacağımız hakkında konuşacağız), ancak ne olursa olsun, hediyeler için para harcayacağınızı biliyorsunuz.

Bir plana sahip olmak, tüm parayı bir kerede bulmak yerine her ay daha az miktarda tasarruf etmenize yardımcı olur ve sonuç olarak borçlanmanın önüne geçebilirsiniz. Abartılı bir miktar harcayan biri olmasanız bile, Noel için para biriktirmek için bir plan oluşturmak kesinlikle size yardımcı olabilir.

Noel bütçenizi oluştururken dikkate almanız gereken masraflar

Öncelikle, Noel bütçenizi oluştururken sadece hediyeleri değil, tüm masrafları göz önünde bulundurmanız gerekir. Ambalaj kağıdı, kutular, fiyonklar gibi şeyler hızla toplanabilir. Hediye paketi ürünleriniz için Dollar Tree veya Dollar General Stores’tan alışveriş yaparak bu ürünlerde tasarruf edebilirsiniz.

Gaz, konaklama veya uçak biletleri gibi seyahat masraflarınızı da göz önünde bulundurmak istersiniz. Booking.com gibi siteleri kullanarak ve daha ucuza önceden rezervasyon yaparak seyahat fuarında tasarruf edebilirsiniz.

Evinizde bir Noel Yemeği yapmayı düşünüyorsanız, satın almanız gereken tüm yiyeceklerin masraflarını hesaba katmanız gerekecektir. Konuk listenizi oluştururken bunu aklınızda bulundurun çünkü ne kadar çok, neşe, ama ne kadar çok insana sahipseniz o kadar pahalı olacaktır. Bir Noel bütçesi ve tasarruf planı oluşturarak, çok fazla borcunuz olmadan harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Bir bütçeyle Noel planlarken nasıl tasarruf edebilirsiniz?

Şimdi, mali açıdan sağlam bir tatil geçirdiğinizden emin olmak için, bir önceki ay boyunca Noel için nasıl para biriktireceğinizi tartışalım!

1. Kimin adına hediye aldığınızın ve ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğinin bir listesini yapın

Öncelikle, hediye almayı planladığınız kişilerin ve her bir kişi için harcamak istediğiniz maksimum miktarın bir listesini yapın. Ayrıca tatil yemeği için yemek gibi tahmin edebileceğiniz seyahatleri veya ortaya çıkabilecek masrafları da eklerim. Toplam tutar, şimdi ile Kasım arasında biriktireceğiniz miktardır.

Neden Kasım? Biraz para biriktirmen için sana birkaç ay verir. Bu aynı zamanda genellikle satış sezonu başladığında ve bu ürünleri henüz takmadıysanız gerçekten iyi fırsatlar bulmak mümkündür. Daha az harcayabiliyorsanız, bu harika olur, ancak daha fazla harcamak büyük bir HAYIR-HAYIR’dır çünkü bu, bütçenizi tamamen mahveder.

Daha fazla harcamaktan bahsetmişken, her zaman bir şeyler olduğu için harcayacağımı söylediğime ek bir miktar biriktiriyorum. Birisi için almam gereken bir hediyeyi unutuyorum veya bir şey başlangıçta tahmin ettiğimden daha fazla oluyor. Hindiler yanıyor. Çocuklar taytlarını aile portrelerinden hemen önce yırtıyorlar. Birisi evde büyükanneyi unutabilir ve fazladan benzin parası harcayabilir. Bütçeyi aşmaktansa fazladan para ayırmak en iyisidir.

Şükran Günü’ne kadar olabildiğince erken para yatırarak, tatil telaşı başlamadan önce gitmeye hazır olacaksınız. Ayrıca kendinizi finansal stresten kurtarmış olacaksınız. Artık daha ne kadar harcayabileceğinizi merak etmeyin, çünkü bu sayı zaten sizin tarafınızdan önceden belirlenmiş ve kaydedilmiştir.

2. Ödeme fonu olarak kullanmak için belirlenmiş bir Noel tasarruf hesabı açın

Şu andan Noel’e kadar neyi biriktireceğinize karar verdikten sonra, harcama yapmamak için fonları en iyi nasıl organize edeceğinize karar verebilirsiniz. Bazı insanlar, hediye verme sezonuna hazırlanmanın bir yolu olarak batan fonları kullanır, bu nedenle aynı anda büyük miktarda para bulmak zorunda kalmazlar. Bunu yapmak için, özellikle Noel veya tatil tasarrufları için belirlediğiniz bir tasarruf hesabı açabilir ve buna göre adlandırabilirsiniz. Para yatırma işlemlerinizi otomatikleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Ondan kolayca para transferi yapamamalısınız; aksi takdirde, tatiller için ayırmaya çalıştığınız parayı biriktirmek yerine harcadığınızı fark edebilirsiniz. Batan fonları çekinize transfer etme zamanı geldiğinde, kendinizi suçlu hissetmeyeceksiniz, hepsini hediyeler için harcayacaksınız çünkü bu parayı alma niyetiniz bu!

3. Bütçenize Noel için tasarruf sağlayın

Artık ne kadar tasarruf etmeniz gerektiğini bildiğinize göre, bu miktarı bütçenize dahil etmek isteyeceksiniz. Bunu nasıl yaptın? Hediyelerinizi satın almak için toplamda ne kadar ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak, bu dolar tutarını şu an (tasarruf etmeye başladığınız zaman) ile Şükran Günü arasında geçirdiğiniz hafta sayısına bölmek isteyeceksiniz.

Bu, hediyelerinize her hafta ne kadar ayırmanız gerektiği konusunda size iyi bir fikir verecektir. Daha sonra, iki haftalık veya aylık tasarruflarınızın ne olması gerektiğini belirlemek için bu haftalık miktarı toplayabilirsiniz.

4. Noel alışverişinizi önceden planlayın ve akıllıca alışveriş yapın

Kasım, satış sezonunun başlangıcıdır. Ayrıca, tüm süslü reklamlarla kolayca yan takip edebileceğiniz bir zamandır. Bununla birlikte, bir oyun planınız varsa, silahlarınıza bağlı kalmanız çok daha kolay.

İnternetten alışveriş yapmanızı ve hediyenizi erken satın almanızı şiddetle tavsiye ederim. Bir mağazaya gitmeye karar verirseniz, önceden plan yapın. Hangi günlerde alışveriş yapacağınızı, hangi mağazaları ziyaret edeceğinizi ve ne satın alacağınızı planlayın. Ayrıca, bu kredi kartlarını evde bırakmak ve yalnızca biriktirdiğiniz parayı kullanmak isteyeceksiniz. Unutmayın, bütün mesele, herhangi bir tatil borcunu yükseltmekten kaçınmaktır.

Harcama yaparken paranızın karşılığını en iyi şekilde aldığınızdan emin olmak için Rakuten veya Ibotta gibi herhangi bir kupon veya geri ödeme uygulaması kullandığınızdan da emin olmak istersiniz. Kohls ve Target gibi yerlerde alışveriş yapmayı seviyorum çünkü o zaman mağaza indirimlerinden tasarruf edebilirim. Bunlar genellikle mağaza kredisi veya hediye kartları şeklinde verilir ve bunları daha sonraki bir satın alımda kullanabilirim. Bu sayede kendime yeni bir kışlık ceket alabildim ve çocuklu arkadaşlarım için Noel hediyelerini ücretsiz olarak takabildim!

5. Noel için para biriktirmek için motive kalın

Her zaman olduğu gibi, bütçenizde kesebileceğiniz veya daha az harcayabileceğiniz harcamaları bulmak önemlidir. Bu yaz okul yokken ailenizin hangi ucuz veya ücretsiz aktivitelere katılabileceğine şimdi karar vermek için iyi bir zaman olabilir. Kütüphanelerde hem çocuklar hem de yetişkinler için her zaman harika yaz programları vardır. Bekarsanız, daha az seyahat etmeniz veya yapacak ücretsiz şeyler bulmanız olabilir. Yaz, ilginize ve yaşadığınız yere bağlı olarak ucuz veya pahalı bir sezon olabilir.

Ben de kazanamadığımızı kurtaramayacağımıza inanıyorum. Bu nedenle, rakamlarınızı hesaplarken, Noel için bir yan koşuşturmanın sizin için makul olup olmadığına veya hatta gerekli olup olmadığına bakın.

Planınızı başarılı bir şekilde yürütmek için, kararlı kalmanız gerekecek. Bir tasarruf ortağı (AKA bir hesap verebilirlik ortağı) edinmek iyi bir fikirdir, böylece birbirinizi takip edebilir ve birbirinizin başarılı olmasına yardımcı olabilirsiniz. Tatil için tasarruf ederken ve onlarla haftalık check-in planlarken size katılmakla ilgilenen birini düşünün!

6. Noel hediyesi vererek yaratıcılığınızı konuşturun

Ben azın daha çok olduğuna inanan biriyim. Dünyayı insanlar için satın almak istiyorum, ancak kendime muhtemelen düşündüğüm kadar ihtiyaç duymadıklarını kendime hatırlatmam gerekiyor. Tek renk bir gömlek, beş farklı renkteki beş farklı gömlekten daha iyidir. Çoğu durumda, yalnızca bir hediye vermek yeterlidir ve bütçenize bağlı kalmanıza yardımcı olur.

Bir şeyler yapmaktan zevk alıyor musunuz? Noel hediyelerinden tasarruf etmenin bir başka yaratıcı yolu da kendiniz hediye yapmaktır. Kıyafet veya ıvır zıvır gibi fiziksel öğeler veya kurabiye ve kek gibi ev yapımı ürünler olabilir. Bir şeyler yerine deneyimler vermeyi de düşünebilirsiniz. Yıllar boyunca bana pek çok şey verdim, ancak deneyimler en çok hatırladığım şey. Bunun yerine anılar yaratın ve paranızın sonsuza dek sürmesini izleyin.

Tatillerde tasarruf için daha fazla para kazanmanın ipuçları

Noel bütçeniz olmasını beklediğiniz gibi değilse, tatiller için tasarruf etmek için daha fazla para kazanmaya çalışabilirsiniz. Bazı şirketlerin tatil sezonu boyunca geçici yardım aldıkları bilinmektedir. Bu, Noel tasarruf hesabınız için ekstra para kazanmak için mükemmel bir fırsattır.

Çalışırken daha fazla para biriktirmek ister misiniz? Cömert çalışan indirimleri sunan şirketler de var ve çalıştığınız yerde alışveriş yapabilir ve daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Tatil için birikimlerinizi artırmak için bir başka harika seçenek de evden çalışabileceğiniz bir yan koşuşturma başlatmaktır. Yan koşuşturma, yoğun programınıza uyabileceğiniz yarı zamanlı bir iştir. Deneyebileceğiniz bazı yan aceleler şunlardır:

Hızlı nakit para kazanmak için birçok yan koşuşturma fırsatı var. Yedek bozuk paranızı bozdurup Noel tasarruf hesabınıza yatırarak da fazladan para bulabilirsiniz.

Bütçede Noel: Hediye almaya alternatifler

Zamanın armağanı veya yardım eli uzatmaktan daha değerli bir şey yoktur. Bir hediye satın almak yerine, bir arkadaşınıza veya sevdiklerinize başka şekillerde yardım edebilirsiniz. Belki de çok iyi dolaşamayan yaşlı veya engelli bir sevdiğiniz vardır. Ev işlerini yaparak, bahçıvanlık yaparak veya onlar için ayak işlerini yaparak onlara yardım edebilirsiniz.

Bir resim bin kelime değerinde bir olup. Goodwill veya Thrift Store’dan ucuz fotoğraf albümleri alabilir ve sevdikleriniz için kişiselleştirilmiş bir fotoğraf albümü veya albüm oluşturabilirsiniz. Shutterfly, harika bir fiyata fotoğraf albümleri ve hediyeler oluşturmak için mükemmel bir sitedir. Kuponlar ve indirimler sunarlar ve fotoğraflarınızı yüklemek ve sipariş etmek kolaydır.

Arkadaşlarınızdan veya akrabalarınızdan birinin onu her gördüklerinde hayranlık duyduğu bir şey var mı? Ayrılabilir misin? Belki de kuzeninizin karşılayamayacağı bir tasarımcı çantanız vardır ve sahip olmayı çok ister. Birini mutlu etmek için sevdiğiniz bir şeyden vazgeçme hareketi, en büyük hediyelerden biridir.

Bir Noel bütçesinde hediye satın almanın bir başka alternatifi de ikinci el alışveriş yapmaktır. Rehin dükkanlarında, ikinci el mağazalarında ve çevrimiçi olarak muhteşem mücevherler, markalı araçlar, müzik aletleri, elektronik cihazlar ve daha fazlası için harika fırsatlar bulabilirsiniz. İkinci el alışveriş yaparak perakende fiyatlarında% 50’ye varan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Özet

Bu ipuçlarıyla, tatil borcundan kaçınmak için sağlam bir plan yapabilmeli ve mali hedefleriniz bozulmadan Noel sezonunun diğer tarafına çıkmalısınız. Amaç, ne olursa olsun planınıza bağlı kalmaktır. Paradan tasarruf etmek için motivasyona ihtiyacınız varsa, tamamen ücretsiz tasarruf zorluklarımızdan birinden yararlanın ve işi başarmaya bırakın!

Mutlu ve maddi açıdan sağlıklı bir tatil sezonuna!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir