İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Mortgage için Fon Kanıtı Sağlama

Fon kanıtı

Bir ev satın almak heyecan verici bir olasılıktır. Mali durumunuzda büyük bir adımı ve hayatınız için yeni bir bölümü temsil edebilir. Ev satın alma süreci çabaya değer olsa da, diğer birkaç belgeyle birlikte fon kanıtı sağlamaya hazırlıklı olmanız gerekir.

Bugün, fon kanıtı sağlama sürecine daha yakından bakacağız.

Fon kanıtı sağlamak ne anlama geliyor?

Elinizde paranız olduğunu biliyor olabilirsiniz, ancak bir satıcı sadece sözünüze güvenemez. Maalesef, bir satıcının mevcut paraya sahip olduğunuzu doğrulaması gerekiyor.

Ön onay mektubu yardımcı olabilse de, satıcılar genellikle fonların kanıtını da isteyeceklerdir. Fon kanıtının amacı, alıcının peşinatı ve krediyle ilgili her türlü kapatma maliyetini karşılayacak araçlara sahip olmasını sağlamaktır.

Mevcut paranız varsa, fon kanıtı sağlamak önemli bir rahatsızlık değildir. Ev satın alma işleminizin peşin maliyetleri için harcamaya hazır fonunuz olduğunu göstermeniz yeterlidir. Fonlar, aile üyelerinden veya yakın arkadaşlardan mali yardım şeklinde geliyorsa, ayrıca bir hediye mektubu sağlamanız gerekir.

Çoğu ev satın alımında ilerlemek için fonlarınızın belgelerinin önceden sağlanması gerekir.

Satıcılar neden fon kanıtı istiyor?

Ev satın alma süreci zaman alıcıdır ve evrak işleriyle doludur. Bir satıcı bir alıcının teklifini kabul edip evi sözleşmeye koyduğunda, bu sürecin sadece başlangıcıdır. Bundan sonra, satışın sonuçlanması birkaç hafta evrak işi alabilir.

Bununla birlikte, bir ev satışına çok zaman ve emek harcandığı açıktır. Alıcının ve satıcının süreç boyunca düzinelerce belgeyi doldurması gerekecektir. Gereken uzun evrak süreci, satıcının teklifinizi kabul ettikten sonra çok fazla zaman ve enerji harcayacağı anlamına gelir. Bu yüzden işleme başlamadan önce paranızın bulunduğundan emin olmak istiyorlar.

Aksi takdirde, fonları hazır olan bir alıcıyla başka bir teklifi geçebilirler. Bu muhtemelen evin satışını geciktirir ve satıcı için baş ağrısına neden olur. Satıcının işleme başlamadan önce neden fon kanıtı görmek istediği anlaşılabilir. Neyse ki, fon kanıtınızı almak büyük bir rahatsızlık değildir.

Ne tür fonlar kabul edilebilir?

Bir ev satın alırken, finansman için iki ana seçenek vardır. Evi ya nakit olarak satın alabilir ya da bir ipotek teminat altına almak için peşinat ödeyebilirsiniz.

Her satın alma türü için kabul edilebilir fonlar değişir. Aşağıya daha yakından bakalım.

Nakit alıcı

Nakit alıcı, ellerinde bulunan nakit ile kapatmaya hazır olan kişi veya işletmedir. Alıcı mülkü elde etmek için ipotek almak istemiyor. Bunun yerine, satın alma işleminin tamamını ellerinde bulunan fonlarla yapmayı planlıyorlar.

Nakit alıcı olmak için, parayı likit bir şekilde hazır bulundurmanız gerekir. Bu, fonların çek veya tasarruf hesabınız gibi kolay erişilebilir bir hesapta bulunması gerektiği anlamına gelir. Fonlar hazır değilse, o zaman gerçek bir nakit alıcı değilsiniz.

Teknik olarak nakit alıcı olmayan birkaç alıcı örneği, yatırım fonlarını satma, bir aile üyesinden borç para alma, bir yatırım hesabındaki fonları tasfiye etme veya bir mahkemenin bunları dağıtmasını bekleyenleri içerir.

Bu örnekler fonların alıcıya doğru yolda olduğunu gösterse de, teklif anında fonlar hazır değildir. Bununla birlikte, fon kaynağınızı satıcıya fon kanıtı mektubu şeklinde ifşa etmeniz önemlidir.

Finansman alıcısı ile peşinat

Nakit alıcı değilseniz, bu, fon kanıtı sunmanız gerekmediği anlamına gelmez. Aslında, ön ödeme ve kolayca binlerce doları bulabilecek diğer kapanış maliyetlerinden yine de sorumlu olacaksınız. Bununla birlikte, satıcı için fon kanıtı sunmanız hala çok önemlidir.

Peşinat ve kapanış maliyetleri için kullanmayı planladığınız fonlar kolayca erişilebilir olmalıdır. Yeterli nakit bulunan banka hesapları, satıcının aradığı şeydir. Hazır fiziksel nakit paranız olsa da, bir kahve tenekesine ne kadar para sakladığınızı kanıtlamak zor olabilir. Bununla birlikte, satıcılar bir çek veya tasarruf hesabından fonlama belgeleri arıyor.

Fon kanıtı mektubu örneği

Bir satıcıya fon kanıtı mektubu verdiğinizde, bir dizi bilgi eklemeniz gerekir. Sadece yeterli paraya sahip olduğunuzu belirtmek yeterli değildir. Satıcı, herhangi bir potansiyel alıcıyı sözlerine alamaz, bu nedenle fon kanıtı mektubu, işlerin herkes için daha sorunsuz ilerlemesini sağlar.

Bir fon kanıtı mektubu taslağı hazırlarken, aşağıdakileri içermelidir:

  • Bankanın adı ve adresi
  • Resmi bir banka ekstresi
  • Hesabın ve mevcut bakiyenin bir kopyası
  • O bankacılık kurumunda tutulan tüm hesaplarda bir fon bakiyesi
  • Banka onaylı bir mali tablo
  • Çevrimiçi banka ekstrenizin bir kopyası
  • Yetkili bir banka çalışanının imzası

Ayrıca bir ipotek almak için çalışıyorsanız, finansal doğrulama sürecinin çok benzer olduğunu göreceksiniz. Bazı durumlarda, ipoteğiniz için kredi görevlisi, mali durumunuzu satıcıya ve satıcının emlak acentesine kefil edebilir.

Ancak, satıcının kendi fon kanıtı mektubunun bir kopyasını talep etmesi pek olası değildir. Bir kredi memuruyla zaten konuştuysanız, satıcı için paranızı ikinci kez doğrulamakta herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Fon kanıtı mektup şablonu

İşte fon mektubunun örnek bir kanıtına daha yakından bakın.

[Bank name and address]

Satıcıya ve satıcının acentesine:

Bunu teyit edebiliriz, [your name here], vardır [x amount] itibarıyla mevcut fonların yüzdesi [date]. Ayrıca bu fonların ücretsiz olduğunu ve herhangi bir borç veya rehin içermediğini onaylıyoruz. Ek olarak, bu fonların cezai olmayan bir kaynak olduğunu doğrulayabiliriz. Yukarıda listelenen paranın daha fazla doğrulanmasına ihtiyacınız varsa, lütfen bizimle iletişime geçin.

En iyi, [Your signature]

[Bank representative signature]

İletişim bilgileri: [phone number and email]

Gördüğünüz gibi, bu harfler konuya çok açık. Belirli bir bankada tuttuğunuz hesapların sayısına bağlı olarak, fonlarla ilgili gerekli tüm ayrıntıları sağlamak için biraz genişletmeniz gerekebilir. Bu çok siyah beyaz harflerde boşa harcanan kelimeler bulamazsınız. Önemli olan, fonunuz olup olmadığını belirtmektir.

Para kanıtı mektubu almak için, size yardımcı olması için bir banka temsilcisiyle iletişime geçin. Bu mektupları hazırlamakta rahatlar, bu yüzden yardımlarını isteyebilirsiniz.

Alt çizgi

Genel olarak, ev satın alma süreci mutlu bir zaman olabilir. Ancak çok miktarda evrak işine hazırlıklı olmalısınız. Tamamen nakit alıcı olmayı seçerek evrak işlerinin büyük çoğunluğunu karşılayabilecek olsanız da, yine de fon kanıtı sağlamanız gerekecektir.

Ev satın alma sürecinde ilerlerken lütfen kaynaklarımızdan yararlanın. İlk evinizi satın almanın iniş ve çıkışlarını aşmanıza yardımcı olabiliriz!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir