İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Bütçe Takviminin İşinize Yaramasını Sağlama

Bütçe takvimi

Mali durumunuzun üstesinden gelmekte sorun mu yaşıyorsunuz? Çok şey yaşadığınızda, işlerin çatlaklardan düşmesi kolaydır. Ve ne yazık ki, finansal ilerleme genellikle yapılması gereken ilk şeylerden biridir. Bazen bir plana sahip olmak büyük bir fark yaratabilir. Amerikalılar, yazılı bir finansal planları olduğunda finansal olarak daha istikrarlı hissettiklerini bildiriyorlar. Ve dürüst olalım, takvime koyduğunuzda işlerin yapılması daha olasıdır.

İşte burada bir bütçe takvimi devreye girer. Bu araç, faturalarınızı yeniden yoluna koymanıza, maaş çeki döngüsüne kadar maaş çekini kırmanıza ve mali hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Bütçe takviminin gerçekte ne olduğu hakkında konuşarak başlayalım.

Bütçe takvimi nedir?

Tıpkı normal bir takvimin yaklaşan etkinlikleri ve randevuları takip etmenize yardımcı olan bir araç olması gibi, bir bütçe takvimi (takvim bütçesi olarak da bilinir) mali görevleri takip etmenize yardımcı olabilir. Başka bir deyişle, takvim biçiminde bir bütçe oluşturmak gibidir. Bütçe takvimi, faturalarınızın her birinin son tarihlerini hatırlamak için yararlı bir araç olabilir. Ayrıca, finansal hedefler belirlemenin ve bunlara ulaşmanın harika bir yolu olabilir. Hedefinize ulaşmak için yeterince biriktirene kadar tasarruf hesabınıza her bir transferi planlayabilirsiniz.

Neden bir bütçe takvimi kullanmalısınız?

Bütçe takvimi herkes için olmayabilir, ancak denemek için pek çok iyi neden vardır. İşte 3 temel neden:

1. Bütçe takvimi, faturalarınızın son ödeme tarihinin görsel bir hatırlatıcısıdır

Tabağınızda çok şey olduğunda, her ay ödenmesi gereken her faturayı takip etmek zor olabilir. Ne yazık ki, kaçırılan ödemeler, gecikme ücretleri ve kredi raporunuzdaki olumsuz işaretler dahil olmak üzere her türlü olumsuz sonuçlarla birlikte gelir. Aslında, ödenmesi gereken tek bir fatura, kredi puanınızı 150 puan düşürebilir!

Ödemelerinizi otomatikleştirmek gibi stratejiler kaçırılan ödemeleri önlemek için etkili olabilirken, paranın hesabınızdan ne zaman çıkacağını bilmek yine de değerlidir. Bütçe takvimi, faturalarınızın görsel bir hatırlatıcısı görevi görür. Hızlı bir şekilde önümüzdeki aya bakabilir ve ne kadar ve ne zaman ödeyeceğinizi görebilirsiniz.

2. Bütçe takvimi önceden plan yapmanıza yardımcı olur

Çoğu insan bu hafta veya bu ay paralarıyla ne yapacaklarını düşünür ancak nadiren önceden plan yapar. Ancak, mali durumunuzda büyük ilerleme kaydetmenin anahtarı ileriyi planlamaktır.

İlk olarak, bir bütçe takvimi, büyük yıllık harcamaları planlamanıza yardımcı olabilir. Araba sigortası veya emlak vergileri gibi yıllık veya iki yıllık bir faturaya hiç şaşırdınız mı? Geleceklerini biliyorsun – Her yıl geliyorlar. Ama bir şekilde aklını kaçırdılar.

Onlar için önceden plan yapmadığımızda, bu harcamalar bütçemizi gerçekten boşa çıkarabilir. Ancak yıla bir bütün olarak baktığımızda, onlar için erken planlamaya ve biriktirmeye başlayabiliriz.

Bir bütçe takvimi, büyük finansal hedefler için tasarruf etmeye de yardımcı olabilir. Sen ve arkadaşların gelecek yıl bir kız gezisine çıkmaktan bahsediyorsunuz. Ancak bunun için erken plan yapmaya başlamazsanız, zaman geçtikçe finansal olarak uygun olmayabilir. Takvime şimdi koyarsanız, her ay bir kenara para ayırmaya başlayabilirsiniz.

3. Bir bütçe takvimi, maaş çeki ile maaş çeki döngüsünü kırmanıza yardımcı olur

Çoğumuz hayatımızın maaş çeki ile yaşadığımız bir noktadayız. Aslında, Charles Schwab’ın 2019 anketine göre, Amerikalıların yaklaşık% 59’u maaş çeki yaşıyor. Ve orada bulunan herkes, kırmanın zor bir döngü olabileceğini bilir.

Bir bütçe takvimi, bu döngüyü kırmanıza yardımcı olmak için şaşırtıcı derecede etkili olabilir. Birincisi, sizi paranın ne zaman banka hesabınıza girip çıktığının son derece farkında olmaya zorlar. Paranızın nereye gittiğini bilmek, ilerlemenin ilk adımıdır.

Bir bütçe takvimi, bir tasarruf alışkanlığı başlatmaya ve sürdürmeye de yardımcı olabilir. Diyelim ki yıllardır kendinize, ayın sonunda kalan paranız ne olursa olsun, birikime transfer edeceğinizi söylüyorsunuz. Ancak ayın sonu geldiğinde, geriye hiçbir şey kalmaz.

Bütçe takvimi, iyi harcama alışkanlıklarına güvenmek yerine tasarruflarınızı proaktif olarak planlamanıza yardımcı olur. Her ay ödeme alır almaz tasarruf hesabınıza biraz para, hatta küçük bir miktar bile transfer etmek için takviminize tekrar eden bir etkinlik ekleyin. Tasarruf hesabının büyüdüğünü gördüğünüzde, ona bağlı kalmak ve daha da büyük finansal hedefler koymak için motivasyona sahip olacaksınız.

Bütçe takvimi nasıl oluşturulur?

Bir bütçe takvimi oluşturmaya karar verdiniz. Aslında nasıl başlıyorsunuz? Kağıt mı yoksa dijitale mi geçeceğiniz ve takviminize hangi hedefleri dahil edeceğiniz gibi alınacak pek çok karar var. Hadi içine girelim.

Bütçe takvimi seçenekleri

Bütçe takvimi oluşturmanın tek bir doğru yolu yoktur. Ve teknoloji sayesinde parmaklarımızın ucunda tonlarca seçenek var. Kullanabileceğiniz birkaç takvim biçiminden bahsedelim:

 • Kağıt planlayıcı: Eski moda bir kağıt planlayıcı, bütçenizi ayarlamak için harika bir seçenektir.
 • Basılabilirler ve Şablonlar: Birçoğu özel olarak bütçe takvimleri için tasarlanmış, çevrimiçi olarak bulunabilen çok sayıda ücretsiz ve ücretli bütçe şablonu ve yazdırılabilir belge vardır.
 • Dijital takvim: Dijital araçları tercih ediyorsanız, Google Takvim gibi dijital bir takvim bütçeniz için etkili bir araç olabilir.
 • Bütçe takvimi uygulaması: Bütçe takvimleri o kadar popüler bir kavram haline geldi ki, şirketler artık sizinkini yönetmenize yardımcı olacak uygulamalar yapıyor.

Bütçe takviminize neler dahil etmelisiniz

Takviminiz için bir format belirledikten sonra, neleri dahil edeceğinizi bulmanın zamanı geldi. Mali durumunuza ve hedeflerinize bağlı olarak liste herkes için biraz farklı görünebilir. İşte takviminizin içerebileceği birkaç şey:

 • Gelir: Bütçe takviminizin ay boyunca maaş çeklerinizin her birini içerdiğinden emin olun.
 • Faturalar: Faturalarınızın her birini ekleyin – buna kira ve kamu hizmetleri gibi aylık faturaların yanı sıra daha az sıklıkta olan yıllık abonelik faturaları dahildir.
 • Borç ödemeleri: Agresif bir şekilde borç ödeme üzerinde çalışıyorsanız ve fazladan borç ödemeleri yapıyorsanız, bunları takviminize ekleyin.
 • Tasarruf hedefleri: Acil durumlar için bir kenara para ayırmak çok önemlidir. Hala acil durum fonunuzu oluşturuyorsanız, transferlerinizi planladığınızdan emin olun. Tatil veya bir ev için peşinat gibi finansal hedefler için birikime transferleri planlamak için takviminizi de kullanabilirsiniz.

Hepsini bir araya getirmek

Doğru bütçe takvim biçimine karar verdikten ve neyi dahil etmek istediğinizi öğrendikten sonra, hepsini bir araya getirmenin zamanı geldi! Takviminizi ilk kez ayarlamak zaman alıcı bir süreç olabilir. Aylık, altı aylık ve yıllık faturalarınızın her birini gözden geçirmeyi içerecektir. Ayrıca, yıl boyunca yapılacak olan ve para biriktirmek isteyeceğiniz herhangi bir etkinliği de dahil edebilirsiniz. Takviminizi kurduğunuzda, bakımı çok daha kolay hale gelir.

Harika bir bütçe takvimi için tasarım öğeleri

Doğru tasarım öğelerini takviminize eklemek, gerçekten buna bağlı kalmanızı sağlamak için şaşırtıcı derecede etkili olabilir. Takviminizi görsel olarak daha çekici hale getirmek için görselleri kullanmakla kalmaz, aynı zamanda görsel öğeler de takviminizi daha da başarılı hale getirmenize yardımcı olacak araçlar olabilir.

İyi bir beden seçin

Bütçe takviminiz için sadık kalmanızı kolaylaştıran bir boyut seçin. Doğru cevap herkes için farklı olacak! Diyelim ki her zaman hareket halinde olan birisiniz. Büyük bir bütçe bağlayıcı sizin için doğru olmayabilir. Taşınması gereken bir acı olacak ve sonunda onu tamamen terk edebilirsiniz.

Renk kodlaması kullanın

Bütçe takviminize biraz renk eklemek, ona bağlı kalmak için harika bir strateji olabilir. Takviminizi görsel olarak düzenlemek için renk kodlamasını kullanmanın birkaç farklı yolu vardır:

 • Farklı maaş çekleri için. Ayda birden çok kez ödeme alırsanız, her çek tarafından hangi faturaların karşılanacağını belirlemek için her maaş çeki için farklı bir renk kullanabilirsiniz.
 • Farklı gider türlerini sınıflandırmak. Örneğin, aylık faturaları vurgulamak için bir renk, tasarruflara ne zaman para aktaracağınızı vurgulamak için başka bir renk kullanabilirsiniz.
 • Faturaları atamak için. Giderleri bir ortakla veya bir oda arkadaşıyla paylaşırsanız, ortak bir bütçe takvimi oluşturabilir ve her faturadan kimin sorumlu olduğunu herkese hatırlatmak için renk kodlaması kullanabilirsiniz.

Bütçe takviminizi gözden geçirme

Bütçe takvimi, bir ayarla ve unut aracı değildir. Mali durumunuzun diğer yönleri gibi, düzenli olarak yeniden gözden geçirmek ve gözden geçirmek isteyeceğiniz bir şeydir. Öyleyse, bütçe takviminizi ne sıklıkla gözden geçirmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Ne sıklıkla gözden geçirmelisiniz?

İyi bir pratik kural, takviminizi en az ödeme aldığınız sıklıkta tekrar gözden geçirmektir. Bu strateji, paranız için gelir gelmez bir plan yapmanıza olanak tanır. Her maaş çekiyle takviminizi gözden geçirmek, ayarlamalar yapmanıza ve uyum sağlamanıza da olanak tanır.

Diyelim ki öğrenci kredileriniz için ekstra bir borç ödemesi yapmaya karar verdiniz. Bütçe takviminizde fazladan ödeme yaptınız, ancak arabanız bozuldu. Bu ekstra borç ödemesini yapmak yerine, bu parayı araba onarımlarına yatırdınız.

Bir sonraki maaş çekiniz için mali hareketlerinizi planlamak için oturduğunuzda, planlarınızı araba tamirlerine harcanan parayı hesaba katacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Belki bu ekstra borç ödemelerini bu yeni maaş çeki ile yapmaya veya hatta acil durum fonunuzu güçlendirmeye karar vereceksiniz, böylece araba onarımları bütçenizi gelecek aylarda harcamaz.

Takvim hatırlatıcılarını kullanın

İster bütçe takviminizi korumak ister yeni bir egzersiz rutinine bağlı kalmak olsun, yeni bir alışkanlığa bağlı kalmak söz konusu olduğunda en iyi niyetlere sahibiz. Ama dürüst olalım, bazen işler çatlaklardan geçer. Bütçe takviminize bağlı kalmanızı sağlamanın en iyi yollarından biri, kendiniz için takvim hatırlatıcıları ayarlamaktır. Ve bunları kullanmanın birkaç farklı yolu var.

Öncelikle, kendinize bütçe takviminizi gözden geçirmeniz gerektiğini hatırlatmak için takvim hatırlatıcıları ayarlayabilirsiniz. Maaş günü için yinelenen bir takvim hatırlatıcısı ayarlayın, böylece onu kontrol etmeyi asla unutmazsınız. Bütçe takviminize bağlı kalmanızı sağlamak için takvim hatırlatıcılarını da kullanabilirsiniz. Herhangi bir plan, sadece takip ettiğiniz kadar iyidir. Her bir mali görevinizi takvime koyduğunuzda, takvim hatırlatıcıları her bir görevi yerine getirmenize yardımcı olabilir. Kira ayın ilk günü mü? Gerçekten ödediğinizden emin olmak için bir takvim hatırlatıcısı ayarlayın.

Kapanışta

Bir takvim yaklaşımından yararlanmak, bütçe ayırmanız, mali durumunuzu takip etmeniz ve hedeflerinize ulaşmanız için harika bir yol olabilir. Unutmayın, başarılı bütçeleme söz konusu olduğunda, her şey sizin için en uygun olan yaklaşımdan yararlanmakla ilgilidir!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir