Bilmeniz Gereken 11 Yatırım Terimi

11 + yatırım + şartları + her + akıllı + kız + bilmeli + bilmeli

Yatırım söz konusu olduğunda, yaptığınız herhangi bir yatırım hakkında mümkün olduğunca bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Ayrıca, neye yatırım yaptığınızı tam olarak anladığınızdan emin olmak istersiniz. Yatırımın nasıl çalıştığını anlamak, temel ve en sık kullanılan yatırım terimlerini öğrenmekle başlar. İyi ki buradasınız – bu makaledeki en yaygın terimler hakkında her şeyi öğrenmek üzeresiniz!

1. Aracı firma

Bir aracı kurum, alıcılar ve satıcılar arasında menkul kıymet alım satımını yöneten veya kolaylaştıran bir finans kuruluşudur. Bu menkul kıymetler, hisse senetleri, tahviller, fonlar vb. Gibi farklı yatırım türlerini içerir.

Genellikle alım satımlarda komisyon ücreti alırlar. Size güncel araştırma, piyasa analizi ve çeşitli menkul kıymetler hakkında fiyatlandırma bilgileri sağlayabilirler. ABD’deki aracı kurumların örnekleri arasında Vanguard, Fidelity, Charles Schwab, vb. Sayılabilir.

2. Stok

Hisse senedi, bir şirketin kısmi mülkiyetidir. Evet, sadece bir hisse senedine sahip olsanız bile, şirketin bir kısmi sahibisiniz! Hisse senetleri aynı zamanda hisse veya hisse senedi olarak da adlandırılır ve ne kadar çok sahip olursanız, bir şirkette sahiplik hisseniz o kadar büyük olur. Bu muhtemelen en yaygın yatırım terimidir!

3. Tahvil

Basit bir ifadeyle, bir tahvil, bir şirkete veya hükümete borç para verdiğiniz ve karşılığında size faizle tam olarak geri ödediğiniz zamandır. Örneğin, hükümet belirli bir girişim için para toplamak amacıyla tahvil satabilir.

Daha sonra bonoyu satın alabilirsiniz ve hükümet size belirli bir süre içinde faizle geri ödeme yapacaktır.

4. Yatırım Fonu

Yatırım fonu, hisse senedi, tahvil vb. Gibi menkul kıymetleri satın almak amacıyla kurulan bir grup yatırımcıdan bir fon havuzudur.

Yatırım fonları tipik olarak bir fon yöneticisi veya bir aracı kurumla ilişkili bir para yöneticisi tarafından yönetilir. Görevleri fon için yatırım kararları vermek ve fon hedeflerini belirlemektir.

5. Endeks Fonu

Endeks fonu, muhtemelen her zaman duyduğunuz başka bir yaygın yatırım terimidir. Investopedia’nın tanımına göre bir endeks fonu, “Standard & Poor’s 500 Endeksi gibi bir piyasa endeksinin bileşenlerini eşleştirmek veya izlemek için oluşturulmuş bir portföyü olan bir tür yatırım fonu” dur.

Sade bir İngilizcede bu, S&P 500 gibi belirli bir endekste aynı hisse senetlerini satın almak için bir endeks fonu kurulabileceği anlamına gelir. Bu, S&P 500’ü oluşturan 500 şirketin her birine yatırım yapacağınız anlamına gelir. .

Ya da paranızı tüm borsa genelinde eşit oranlarda yatıran bir toplam piyasa endeksi fonu satın alabilirsiniz. Bu endeks fonu, genel hisse senedi piyasasının yatırım getirisini ölçen bir toplam piyasa endeksine dayanmaktadır.

İşte Clever Girl Finance, biz endeks fonu yatırımı hayranlarıyız!

ETF’leri merak mı ediyorsunuz?

Endeks fonlarına benzerler ancak gün boyunca cari piyasa fiyatından aktif olarak işlem görebilirler. Bu, gün sonunda ve piyasanın kapanış fiyatı ile işlem gören yatırım fonları ve endeks fonlarından farklıdır. Ancak sonuç olarak komisyon ücreti ödersiniz.

Diğer önemli farklılıklar, aracılık ücretleri ve ETF’ler ve Endeks fonları ile vergi verimliliği etrafında dönüyor. Genelde yatırım fonlarından daha fazla vergi verimlidirler. (Bir yatırım danışmanı, en iyi seçeneğinizi ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilir).

6. Varlık Tahsisi

Varlık tahsisi, temel olarak varlıklarınızı hisse senedi, tahvil ve nakit olarak hedeflerinize göre risk toleransı ve yatırım zaman çizelgesine göre tahsis ederek riski dengelemenizi sağlar. Finansal hedeflerinize göre kişiselleştirilmiş yatırım planınız.

7. Sermaye Kazançları

Bu, orijinal satın alma fiyatınızdan daha yüksek yapan yatırımınızın değerindeki artıştır. Varlık satılıncaya kadar kazanç gerçekleşmez. Varlıklar satıldıktan sonra, sermaye kazanç vergisi (kârınız üzerinden alınan vergi) devreye girer.

8. Gider Oranı

Bunlar, örneğin yatırım fonlarının hissedarlarından aldığı yıllık ücretlerdir. Bu ücretler, fon yönetim ücretlerini, idari ücretleri ve fonun sizin adınıza işletilmesiyle ilgili diğer ücretleri içerir.

9. Fiyat-Kazanç Oranı (F / K)

Bu, bir şirketin hisse başına piyasa değeridir ve şirketlere değer biçme yöntemidir. Mevcut hisse senedi fiyatı alınarak ve şirketin hisse başına kazancına bölünerek hesaplanır.

Dummies.com bunu şu şekilde daha da açıklıyor: “Fiyat-kazanç oranı veya P / E, yatırımcıların her yıl kazanmayı bekledikleri her bir dolar kar için ne kadar ödemeye hazır olduklarını gösteriyor.

Örneğin, bir yatırımcı 15 P / E’ye sahip bir hisse senedi satın alırsa, her bir dolar kar için 15 $ veya bir hisse senedi için kazancın 15 katını ödemeye razı olur. Buna bakmanın bir başka yolu da, şirket karlarına yaptığınız yatırımı geri kazanmanın 15 yıl alacağıdır “.

10. Çeşitlendirme

Basit bir ifadeyle, bu tüm yumurtalarınızı tek bir sepete koymak değildir. Genel riskinizi en aza indirmek için paranızı bir dizi yatırımın içine koymaktır.

11. İzahname

İzahname, SEC (Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) nezdinde dosyalanan yasal bir belgedir. Halka açık olarak satışa sunulan bir yatırımın ayrıntılarını sağlar. Bir şirketin nasıl performans gösterdiğini görmek veya faaliyetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir prospektüsteki ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Kapanışta

Borsaya yatırım yapmak karmaşık görünebilir ve kulağa karmaşık gelebilir, ancak olması gerekmiyor. Bu temel yatırım terimlerini ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için çaba gösterirseniz, her şeyin ne kadar hızlı bir şekilde anlam ifade etmeye başladığına şaşıracaksınız!

Yatırımın tam olarak nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için ücretsiz yatırım kurslarımıza göz atın!

Yorum yapın