İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Araç Amortismanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Artı Önemli İpuçları

Araba amortismanı

Araba amortismanı muhtemelen bir araba satın alırken düşündüğünüz ilk şey değildir. Aslında, aracınızı satma zamanı gelene kadar genellikle bir endişe kaynağı değildir. Ancak, şu anda arabanızı satmak için pazarda olmasanız bile, satmanız durumunda bunun ne anlama geldiğini bilmek iyi bir fikirdir.

Peki araba amortismanı tam olarak nedir?

Basit bir ifadeyle, amortisman, bir varlığın değerinin zaman içinde azalmasıdır.

Otomobiller, özellikle, araziden çıkarıldıkları anda önemli ölçüde amortismanlarıyla tanınırlar. Ortalama olarak, bir araba, sahip olduğu ilk yıl içinde% 20’nin üzerinde değer kaybına uğrayacaktır.

Arabanızın amortismanının tam etkisi, siz onu satana veya takas edene kadar fark edilmese de, satın alma sırasında ön planda olmalıdır.

Araba amortismanı ve bunu nasıl azaltabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak, daha bilinçli bir satın alma kararı vermenizi sağlayacaktır.

Otomobilin amortismanını neler etkiler?

Bir arabanın amortismanı birkaç faktör tarafından belirlenir. Bu, markasını ve modelini, kilometresini ve genel durumunu içerir. İşte bu faktörler hakkında bilmeniz gerekenler.

Araç durumu

Bir arabanın durumu, bakımını ve genel görünümünü dikkate alır. Bu, mekanik parçaların aşınması ve yıpranmasını, iç kısımdaki ve araçtaki herhangi bir dış hasarı içerir.

Bir aracın durumu zayıf, orta, iyi, çok iyi veya mükemmel olarak kategorize edilebilir. Bu koşullar şu şekilde derecelendirilir:

 • Yoksul: Ciddi mekanik sorunlar ve kozmetik kusurlar; tipik olarak düzeltilemez.
 • Fuar: Onarım gerektirir ve kozmetik kusurları vardır
 • İyi: Küçük, onarılabilir kozmetik kusurlarla ilgili mekanik sorun yok
 • Çok iyi: Küçük kozmetik kusurlarla mükemmel mekanik durum
 • Mükemmel: Pratikte yeni gibi

En önde gelen araç değerlendirme sitesi olan Kelley Blue Book, aracınızın nereye düştüğünü belirlemek için yapabileceğiniz bir araba durumu testi sunar.

Sonuçta, iyi bakılan bir araba, değerinin bir kısmını kaybetmekten kaçınabilir.

Kilometre

Kilometre, kendi başına bir arabanın değer kaybetmesine neden olmaz. Bunun yerine, değerini kaybetmesine neden olan, sürekli sürüş ve kullanımdaki aşınma ve yıpranmadır.

Her sürüş yaptığınızda, arabanızın mekanik parçaları bozulur. Aşınırlar ve sonuç olarak arabanızın durumunu yavaşça kötüleştirir.

Kullanımdan kaynaklanan değerdeki azalma, kullanılmış arabaların yeni bir araçtan çok daha ucuz olmasının nedenidir.

Yap ve model

Bir aracın markası ve modeli de amortismanında önemli bir etkiye sahiptir. Bunun nedeni, bazı markaların genellikle daha güvenilir araçlar üretmesidir.

Belirli bir marka ve model kalitesi ve dayanıklılığı ile biliniyorsa, değerini çabuk bozulan bir araçtan çok daha iyi tutacaktır.

Değerini koruyan arabalar

Bu araç listesi, zaman içinde değerini koruyan ilk 10 otomobili sıralamaktadır. Onlar:

 1. Toyota Tacoma
 2. Ram 1500
 3. Ford Ranger
 4. Chevrolet Silverado 1500
 5. GMC Sierra 1500
 6. Chevrolet Corvette
 7. Toyota 4Runner
 8. arazi aracı
 9. Toyota Tundra
 10. Jeep Gladyatör

Bu araçlar arasında hızla bir trend fark edebilirsiniz. Çoğu kamyondur ve hiçbiri lüks sayılmaz. Bunun nedeni arabaların, daha özel olarak lüks arabaların çok daha yüksek oranda değer kaybetmesidir.

2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre BMW, Mercedes ve Jaguar gibi lüks otomobiller, en yüksek amortismana sahip ilk 10 otomobil markası arasında yer aldı.

Bir araba amortisman hesaplayıcısından yararlanma

Amortismanı hesaplamak biraz zor görünebilir. Sonuçta, devreye giren pek çok faktör var. Nihayetinde, ödediğiniz tutar ile arabanın geçerli piyasa değeri arasındaki farkı hesaplamak istersiniz.

İyi olan şey, matematikle endişelenmenize gerek olmamasıdır. Aracınızın değerini belirlemenize yardımcı olabilecek araba amortisman hesaplayıcıları vardır.

İlk yıldan sonra ve arabanıza sahip olduğunuz süre boyunca ne kadar değer kaybedeceğinizi görmek için bu araba amortisman hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

Araç amortismanını en aza indirmek için önemli ipuçları

Amortisman kaçınılmaz olsa da, arabanızın ne kadar değer kaybettiğini en aza indirmek için yapabileceğiniz şeyler var. Arabanızın değerini korumanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Değerini koruyan arabalara yatırım yapın

Amortismanı en aza indirmenin en iyi yolu akıllıca satın almaktır. Bu, değerini koruyan otomobiller satın almak anlamına gelir. Kelley Blue Book tarafından listelenen en iyi 10 aracı inceleyerek başlayabilirsiniz.

Hiçbiri size çekici gelmiyorsa, satın almaya değer olup olmadığını belirlemek için ilgilendiğiniz aracın yeniden satış değerini her zaman araştırabilirsiniz.

Kullanılmış satın al

Hangi arabayı satın almanız gerektiğine karar vermeye çalışırken, kullanılmış araçları bir seçenek olarak düşünün. Kullanılmış bir araç zaten değerinin bir kısmını kaybetti, bu nedenle daha düşük bir fiyatın avantajlarından yararlanabilirsiniz. İkinci el satın almak, araba satın almayı daha ekonomik hale getirir.

Borç Verme Ağacı’na göre, yeni bir araba için ortalama aylık araba ödemesi 550 dolar iken kullanılmış araba için 393 dolar. Tasarruf ettiğiniz fark, borcunuzun ödenmesi veya tasarruf gibi bütçenizdeki başka şeylere yatırılabilir.

Aracınızı kiralayın

Amortismanı tamamen önlemek istiyorsanız, ona sahip olmak yerine bir araba kiralamayı tercih edebilirsiniz. Leasing, esasen belirli bir mil ve süre için bir araba kiralamaktır.

Bu ulaşım şekli şartlarla birlikte gelir. Bu nedenle, noktalı çizgiyi imzalamadan önce, bir araba kiralamanız veya satın almanız gerektiğini belirlemek için seçeneklerinizi gözden geçirin.

Planlı bakıma ayak uydurun

Bir otomobilin durumu, değerini belirlemedeki en önemli faktörlerden biri olduğundan, aracınıza iyi bakmanız çok önemlidir. Bu, aracınız için planlı bakım planlamanız gerektiği anlamına gelir.

Bütçeniz dahilinde yağ değişimlerini, lastik rotasyonlarını ve değişimlerini ve ayarlamaları dahil etmek isteyeceksiniz. Bir araba batırma fonu oluşturmak, bu masraflardan tasarruf etmenin harika bir yoludur.

Ayrıca, aracınızın önemli belgelerinin bir parçası olarak aracınızın bakımının bir kaydını tuttuğunuzdan emin olun.

Mesafeyi sınırla

Kapsamlı seyahat, otomobilinizin aşınmasını ve yıpranmasını artırabilir ve hızlandırabilir. Bunu azaltmak için, haftalık rutininizin bir parçası olarak araba paylaşımı, toplu taşıma veya yürüyüşü entegre etmeyi düşünün.

Kullanımdaki bu küçük indirimler, arabanızın ömrü ve değerinde önemli bir fark yaratabilir.

Araba satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususlar

Gördüğünüz gibi, bir araba satın almak görünenden çok daha fazlası var. Yakıt ekonomisi, güvenlik ve fiyat, bir araba satın alırken önemli faktörlerdir, ancak amortisman da öyledir. Bir arabanın sürekli bir masraf olduğunu hatırlamak da önemlidir. Bu nedenle, araba masraflarından tasarruf etmek için bu ipuçlarını göz önünde bulundurun.

Her zaman olduğu gibi, Clever Girl Finance, yolculuğunuzdaki bu adıma finansal olarak hazırlanmanıza yardımcı olacak ücretsiz kaynaklara sahiptir. Onları kontrol ettiğinizden emin olun!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir