Amortisman ve Amortisman: İkisi de Nasıl Çalışır?

amortismana karşı amortisman

Bir arabanın, araziden çıktığınız anda değerinin çoğunu kaybettiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak, zaman içinde değeri azalan tek satın alma türü bu değildir. Amortisman ve amortisman kavramları biraz farklıdır, ancak zor kazandığınız parayı nasıl harcayacağınıza karar verirken gerçekten önemlidir.

Hem amortismana hem de amortismana dikkat etmelisiniz çünkü bunlar “gayri nakdi harcamalar olsalar da size çok pahalıya mal olabilirler. Aktif bir ödeme yapmıyor olsanız bile, hem amortisman hem de amortisman yine de doğrudan giderlerdir. Bir masrafın, nedeni ne olursa olsun cebinizden çıkan para anlamına geldiğini unutmayın.

Bir girişimciyseniz, bunun tersi, bu kasıtsız masrafları işletme vergilerinizin yükünü azaltmak için bir kesinti olarak kullanabilmenizdir.

Bununla birlikte, amortismana karşı amortismana ve ikisinin de gerçekte nasıl çalıştığına daha derinlemesine bakalım.

Amortisman nedir?

Amortisman ve varlıklar

Çoğu şey sonsuza dek sürecek şekilde yapılmaz – hatta soyut (maddi olmayan) şeyler bile. Varlıklar söz konusu olduğunda, amortisman esasen bir maddi olmayan duran varlığın maliyetini faydalı olacağı süreye yayar.

Örneğin, patentler ve ticari markalar veya satın aldığınız yazılımlar. Şimdi satın alıyorsun ama sınırlı bir ömrü var. Ne kadar uzun süre sahip olursanız, o kadar az değer taşır. Bu varlıkların genellikle ömürlerinin sonunda herhangi bir yeniden satış değeri yoktur.

Amortisman ve borç

Amortisman ayrıca bir amortisman çizelgesi veya tablosu şeklinde bir borç verme perspektifinden de kullanılır. Borç ödemelerini hesaplamak için tipik olarak bir amortisman planı kullanılır. Her aylık ödemeyi listeler ve her ödemenin ne kadarının faize ve anaparaya gittiğini ayırır.

Amortisman ve amortisman çizelgesi terimleri kolayca karıştırılabilir çünkü “amortisman” kelimesi hem muhasebe hem de borç vermede kullanılır. Ancak her iki terimin tanımının ve kullanımının çok farklı olduğunu unutmamak önemlidir.

Amortisman nedir?

Amortisman, bir varlığın değerinin, özellikle yıpranma ve yıpranma nedeniyle geçen zamanla azalması olarak tanımlanır. Değer kaybeden varlıklar, klasik otomobil örneğinin yanı sıra mücevher, kıyafet, ekipman ve makineyi içerir.

Örneğin, 1.300 dolara yeni bir MacBook Pro satın aldığınızı varsayalım. Sadece son model çıkana kadar kullanırsanız, içinde hala bolca hayat vardır. Muhtemelen satabileceksiniz, ancak başlangıçta satın aldığınızdan çok daha ucuza. Fiyattaki bu fark, amortismanını gösterir.

Fiziksel varlığınız zamanla değer kaybedecek, yani değer kaybetse de, satmak istiyorsanız çoğu parçanın hala bir miktar “kurtarma değeri” vardır.

Amortisman ve amortisman hesaplanması

Varlıklar için amortismanın hesaplanması

Bir varlığın amortismanını hesaplamak için, varlığın kalıntı değerini orijinal maliyetinden çıkarın. Sonra bu farkı varlığın faydalı ömrüne bölün. Bu, amortismanın hesaplanmasında düz bir yöntemdir. Ayrıca, bir varlığın zaman içindeki değer kaybını belirlemenin en basit yoludur.

Zaman geçtikçe, kalıntı değeri varlığın orijinal maliyetinden çıkarmak, varlığın değerini her yıl düşürür. İş açısından bakıldığında, bu “birikmiş hesap” adı verilen bir hesapta bilançoya kaydedilir. amortisman“.

Borç için amortismanın hesaplanması

Amortisman planları tipik olarak belirlenir, böylece borcunuzu eşit taksitlerle ödersiniz. Bu yapı, borç verenlerin zaman içinde faizden nasıl para kazandığını gösterir.

Örneğin, bir kredi için her ay 500 $ ödediğinizi varsayalım. İlk başta küçük bir miktar ana paraya gider, ana kısmı faizinize gider. Ne kadar uzun süre ödeme yaparsanız, 500 $ ‘ın yüzdesi o kadar fazla anaparanıza gider.

Amortisman hesaplanıyor

Öte yandan amortisman, fiziksel varlığınızın yeniden satış değerinin orijinal maliyetinden çıkarılmasıyla hesaplanır. Ayrıca potansiyel kullanılabilir ömrünü de düşünebilirsiniz.

Örneğin, kağıt bardak gibi tek kullanımlık bir ürün, yeniden kullanılabilir bir cam sopaya göre çok daha yüksek bir amortisman oranına sahip olacaktır. Dolayısıyla, cam bardak daha pahalı bir satın alma olsa da, aslında daha ucuz bir kullanım başına maliyeti vardır.

Düşünmeniz gereken bir diğer faktör bakımdır. Onlarca yıl dayanacak şekilde üretilmiş oldukça özel bir ekipman satın alırsanız, onarımlar inanılmaz derecede pahalı olabilir. Bakımı daha ucuz olan daha standart rakibine kıyasla zaman içinde değerini koruyup korumadığını düşünmeniz gerekir.

Ayrıca (özellikle işletmeler için) hızlandırılmış amortismanı kullanmak yaygındır. Bu, daha önce daha büyük bir vergi indirimi elde etmek için varlığın değerinin daha büyük bir kısmını peşin olarak ödedikleri anlamına gelir. Daha yüksek giderler = daha az gelir = daha az vergi.

Güneş panelleri, hızlı amortismanı iş başında görmenin harika bir yoludur. Panellerinizin nihai amortismanından vergi kredisi aldığınız için, bu yatırımı satın aldıktan hemen sonra telafi edebilirsiniz. Bu, başka şeylere yatırım yapmak için hesabınıza daha fazla para yatırmanız anlamına gelir. Panelleriniz zaman geçtikçe değer kaybetmeye devam etse bile.

Kasıtlı harcama ve değeri koruma

Değer ve zamanın karmaşık bir ilişkisi vardır. Bu, amortisman ve amortismanın anlaşılmasını zorlaştırır.

Zamanla değer kaybeden ürünlere yatırım yapmadan önce iki kez düşünmelisiniz. Bunun yerine, teorik olarak size zaman içinde geri ödeme yapacak seçenekleri düşünün. Eğitimden, sağlığınızdan, gayrimenkulünüzden ve borsadan bahsediyoruz. Bunların hiçbiri garantili kazançlar sağlamaz, ancak en azından garantili kayıplarla gelmezler!

İtfa ve amortismanlardan kaçınamayabilirsiniz. Ama en azından şimdi ne olduklarının ve nasıl çalıştıklarının farkındasınız. Harcamalarınızda bilinçli olun ve satın almadan önce bir şeyin “değerini” oluşturan tüm faktörleri göz önünde bulundurun.

Yorum yapın