İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

50-30-20 Bütçesi Gerçekte Nasıl Çalışır?

Bu gönderi, Clever Girl Finance’i büyütmemize yardımcı olan, kullandığımız ve sevdiğimiz markalardan bazı bağlı kuruluş bağlantılarını içeriyor! Daha fazla bilgi için lütfen açıklamalarımıza bakın.

50-30-20 Bütçe

Birçokları gibi, bütçe kelimesi konusunda titreyebilirsiniz. Haklı olarak öyle. Yıllardır bütçeleme zorlu bir görev olarak resmedildi. Ancak hiçbir şey gerçeklerden daha fazla olamaz. Bütçe, paranızı nasıl kullanacağınıza ilişkin bir plandır. Farklı ihtiyaçlar ve yaşam tarzları için işe yarayabilecek birçok bütçe var ve bunların zor olması gerekmiyor.

Bütçe oluşturma sürecinizi basitleştirmek istiyorsanız veya bütçeleme konusunda yeniyseniz, 50-30-20 bütçesi mükemmel bir eşleşme olabilir. Aylık finansal taahhütlerinize öncelik vermenize yardımcı olacak 3 kolay adımı içerir. 50-30-20 kuralı olarak da bilinen bu bütçeleme yöntemi kapsamlıdır ve tüm temelleri kapsar. Ayrıca, matematik yapmaktan çekiniyorsanız, bu yöntemde size yardımcı olabilecek birçok hesap makinesi var.

Bu yazıda 50-30-20 bütçesini inceleyeceğiz. Nedir, nasıl çalışır ve ayrıca hemen kullanmaya başlayabileceğiniz harika bir 50-30-20 bütçe hesaplayıcıyı keşfedeceğiz.

Hazır? Hemen içeri atlayalım!

50-30-20 bütçe nedir?

50-30-20 bütçe kuralı, en basit haliyle, vergi sonrası gelirinizi üç farklı gruba ayırır. Bu kovalar şunlardır:

  • İhtiyaçlara% 50
  • % 30 isteklere
  • Tasarruflara% 20

Bu plan, mali durumunuzu basit ve takip etmesi kolay tutar.

50-30-20 bütçesi nasıl başladı?

ABD Senatörü Elizabeth Warren, 50-30-20 bütçesini buldu. Tüm Değeriniz: Nihai Yaşam Boyu Para Planı adlı bir kitapta Senatör Warren bu basit bütçe yöntemini anlattı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sıkıştı. İnsanlar anlamanın ve takip etmenin ne kadar kolay olduğunu seviyor!

50-30-20 kuralı neden işe yarıyor?

Bu bütçenin neden işe yaradığını merak ediyor olabilirsiniz. Bir kaç neden var.

Birincisi, bütçe gerçekten çok basit. Ayrıntılarla ilgilenmiyorsanız veya yeni başlıyorsanız, bu bütçe başarısız olur ve uygulanması kolaydır. Bununla birlikte, yalnızca 3 kovaya odaklanırsınız – ihtiyaçlar, istekler ve tasarruflar ve bunların anlaşılması oldukça kolaydır. Mali durumunuz için belirli kategorileri bulmak için zaman harcamanıza gerek yok.

İkincisi, her doları hesaba katmanıza yardımcı olur. Çalışmak zorunda olduklarınızın% 100’ünü temsil eden vergi sonrası gelirinizle başlarsınız ve ardından farklı kategoriler üzerinde çalışırsınız.

Son olarak, bir ev veya araba gibi büyük harcamalardan tasarruf etmenize yardımcı olabilir veya borcunuzu ödemenize yardımcı olabilir.

Bütçenizi oluşturmak için 50-30-20 kuralı nasıl kullanılır?

50-30-20 bütçe kuralı çok basit. Başlamak için, vergi sonrası gelirinizi belirlemeniz gerekir. Vergi sonrası gelir, sadece vergiler kaldırıldıktan sonra kalan paranızın miktarıdır. Bu vergiler arasında federal, eyalet, sağlık hizmetleri ve sosyal güvenlik bulunmaktadır. Eve götürme ücretinizi belirlemenin hızlı ve kolay bir yolunu istiyorsanız, maaş koçanlarınıza bakın.

Öte yandan, kendi işinizi yönetiyorsanız, yine de vergi sonrası gelirinizi hesaplayabilirsiniz. Brüt gelirinizi alın ve iş giderlerinizi ve her türlü eyalet ve federal vergileri çıkarın.

Vergi sonrası gelirinizi anladıktan sonra eğlence başlar. Artık gelirinizi 3 kategoriye ayırabilirsiniz.

Kategori 1:% 50 İhtiyaç

İlk kategori tüm temel ihtiyaçlarınız içindir. Bu, onsuz yaşayamayacağınız şeyleri içerir. Kira veya ev ödemeleri, sağlık sigortası, yiyecek, araba ödemeleri, kamu hizmetleri ve borç ödemelerini dahil edebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, ihtiyaçlar sadece hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğunuz eşyaları içerir. Bu kategoriye eğlence, dışarıda yemek veya kaliteli yemekleri dahil etmeyin.

Vergi sonrası gelirinizin% 50’si ile ihtiyaçlarınızı rahatlıkla karşılayabilmelisiniz. Bundan daha fazlasını harcıyorsanız, yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz. Kira için çok mu ödüyorsunuz? Taşımaya karşılayabileceğinizden daha fazlasını mı harcıyorsunuz? Hafta içi öğle yemeklerine büyük miktarda para harcıyor musunuz?

Durum ne olursa olsun, harcamalarınızda maliyetleri düşürecek değişiklikleri anında yapabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı bir eve taşınabilir veya maliyetleri düşürmek için toplu taşıma kullanmaya başlayabilirsiniz. Ek olarak, ofise götürmek için evde öğle yemeği hazırlayabilirsiniz.

Kategori 2:% 30 İstiyor

Para harcadığın tüm “sahip olmak güzel” şeyler istiyor. Bunlar, hiçbir şekilde ihtiyacınız olmayan öğelerdir. İstekler arasında sinemaya gitmek, dışarıda yemek yemek, yeni elektronik aletler, yeni çantalar ve ayakkabılar veya büyük bir maça bilet gibi şeyler vardır.

Çok az maliyeti olan isteklerin yerine pek çok iyi alternatif vardır. Örneğin, en yeni iPhone’u satın almak isteyebilirsiniz, ancak daha eski bir sürümü satın alabilir ve yine de aynı avantajlardan yararlanabilirsiniz. Spor salonuna kaydolmak isteyebilirsiniz, ancak bunun yerine evde egzersiz yapabilirsiniz.

Satın almak istediğiniz hemen hemen her üründe, neredeyse her zaman daha ucuz bir alternatif vardır. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınızı ve ihtiyaçlarınızı dengelemek önemlidir, böylece zaman zaman bu faaliyetlerden bazılarının tadını çıkarabilirsiniz. Bununla birlikte, bilgelik ve sağduyulu davranın. İstekler kategorisi, ustalaşması en zor kategori olma eğilimindedir.

Bazıları için istekler, finansal olarak ulaşılamayacak premium deneyimleri içerebilir. Örneğin, birileri kolayca çok daha ucuza mal olacak bir Toyota’ya sahip olabildiğinde yeni bir BMW isteyebilir. Gerçekten bir şey istiyorsanız harcamayı haklı çıkarmak kolay olabileceğinden, isteklerinizle bilgelik uygulayın.

Kategori 3:% 20 Tasarruf

Muhtemelen geleceğiniz için en önemli kategori tasarruf kategorisidir. Bu durumda tasarruf, hem tasarrufları hem de yatırımları ifade eder. Tasarruflar, acil durum fonunuzdan tasarruf hesabınıza kadar pek çok biçimde olabilir. Ayrıca sahip olduğunuz para piyasası yatırımlarını da içerebilirler.

Yatırımlar, gelir elde etmek için ayırdığınız her türlü parayı ifade eder. Bu, borsaya yatırım yapmayı, gayrimenkul satın almayı veya emeklilik hesaplarınızı oluşturmayı içerebilir.

Bu kategorideki en büyük önceliğiniz acil durum fonunuz olmalıdır. Acil durum fonunuzda üç ila altı aylık yaşam masraflarının biriktirilmesi önemlidir.

Bunun ötesinde, emeklilik birikimlerinize odaklanın. Bunlar, şirket sponsorluğundaki 401 (K) planınıza veya bir IRA’ya para koymayı içerebilir. Bunu ayarlamak için bir danışmanla çalışabilirsiniz.

Son olarak, borç geri ödemesi de tasarruf kategorisine girer. Borç ödemesini “ihtiyaçlar” kategorisine nasıl dahil ettiğimizi merak ediyor olabilirsiniz. Minimum gereksinimleri karşılamak için yaptığınız tüm ödemeler “ihtiyaçlar” kategorisine uygundur.

Faiz ve anaparaya yönelik ek ödemeler tasarruf olarak kabul edilir. Bunun nedeni, sizi gelecekte faiz ödemelerinden “kurtarmaları” dır.

50-30-20 bütçe hesaplayıcı kullanma

50-30-20 bütçenizi bulmak zor olmak zorunda değil. Aslında, basit bir bütçe hesaplayıcı kullanmak kadar kolay olabilir.

İşte Banzai’nin Shinhan Bank ile birlikte geliştirdiği 50-30-20 bütçe hesaplayıcısı. Tek yapmanız gereken vergi sonrası gelirinizi girmek ve gerisini sizin için halleder! 3 kategorinin her birine ne kadar ayırmanız gerektiğini kolayca görebileceksiniz.

Temel çıkarımlar

Sonuç olarak, bütçeleme zor olmak zorunda değildir. 50-30-20 bütçesi, bütçe dünyasında ayaklarınızı ıslatmanın harika bir yolu olabilir. Bütçe hedeflerinize hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olabilir. Vergi sonrası gelirinizi taban olarak kullanmayı ve buradan başka hesaplamalar yapmayı unutmayın. Artık tüm adımları yerine getirdiğinize göre, devam edin ve bugün başlayın!

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir